MTB

Viktor Zapletal: Ondra Cink je maximalista, ale když to nevyjde, dokáže se rychle zvednout

Viktor Zapletal: Ondra Cink je maximalista, ale když to nevyjde, dokáže se rychle zvednout

Reprezentační trenér cross country horských kol Viktor Zapletal má se svými svěřenci za sebou olympijský rok. V Tokiu jsme se sice vysněné medaile nedočkali, ale Ondřej Cink k ní vůbec neměl daleko. „Nebýt velké smůly, která v téhle míře potká cyklistu na tak velkém závodě třeba jednou za život, Ondra by o tu placku bojoval. Tvrdí to všichni,“ říká Viktor Zapletal.

Viktore, jaká byla sezóna MTB z českého pohledu?

Ne nějaká výjimečná, ale taky rozhodně ne podprůměrná. Jeli jsme v tom zhuštěném programu skoro všechny závody, které jsme jet mohli. V rankingu národů jsme třetí za Švýcarskem a Francií. Tam jsme byli naposledy ve zlaté éře Járy Kulhavého. A mám radost, že se o ty body dělí závodníci napříč všemi kategoriemi. K maximální spokojenosti chyběl jen nějaký TOP výsledek na velké akci.

Ondra Cink k tomu v Tokiu neměl daleko. Jak se na olympijský závod s odstupem pár měsíců díváte?

Ondra spolutvořil závod, přidal mu koření a myslím si, že nebýt smůly, tak tu medaili získal. Je třeba si říct, že to, co se stalo, nebyla rozhodně chyba Ondry ani důsledek toho, že by používal nekvalitní materiál, jak se někde psalo. Jeden z komponentů prostě nevydržel díky mikroskopické výrobní závadě, kterou nikdo nemohl odhalit. Jeho kolo bylo připraveno vynikajícím způsobem, ale tohle nešlo ovlivnit.

Ale nezdar na olympiádě Cinka očividně nezlomil.

Měl tu sezónu hodně dobrou. Vím, jak moc medaili z Tokia chtěl. Sám je maximalista a vytváří si na sebe tlaky, ale když to nevyjde, dokáže se obdivuhodně rychle zvednout a vrátí se zpátky ve velmi dobré kondici. To na něm vidím už od kategorie do 23 let. Jeho vůle je obrovská a dokazují to výsledky v závěru sezóny, kdy v Americe vybojoval celkové třetí místo ve svěťáku.

Není za Cinkem momentálně mezi muži příliš velký odstup?

Dalšího takového teď nemáme, ale je tam třeba Honza Vastl a jsem moc rád, že dál bude jezdit i Honza Škarnitzl. Je to bojovník, zkušený borec a je důležité, abychom ho tam měli. Hlavně je pozitivní, že máme mladé závodníky, kteří udělali velký progres a jednou by na nich měla elita stát. A to jsou Honza Zatloukal a Honza Sáska. Dnes už jsou v rankingu na hraně první stovky.

Takže naděje pro další olympiády?

Určitě. Oba zvládli přechod z juniorů do U23, který není jednoduchý. Zatloukal je mistr Evropy v kadetech, ale v juniorech si prožil těžké dva roky. Musel na operaci a dlouho se vracel zpátky. Přitom je to závodník, který byl do té doby zvyklý se ve své kategorii pohybovat maximálně do té desítky. Letos to byl první rok, který mohl absolvovat bez handicapu a zvládl to skvěle. Kromě toho dokázal i odmaturovat a udělat přijímačky na vysokou. Honza Sáska měl letos taky fantastický rok. Zaznamenal obrovský progres. U něj ty výsledky v juniorských letech nebyly až tak přesvědčivé, ale tahle sezóna v U23 mu vyšla výborně. Hlavně její závěr. Je to kluk se skvělými sjezdařskými schopnostmi a budoucnost českého MTB.

U žen vládne zkušená Jitka Čábelická…

Jitka dokázala stabilizovat výkonnost na úrovni svého maxima. Dařilo se jí zajíždět velmi vysoký standard. Sezónu absolvovala tak, že v ničem nezklamala. Obrovskou zásluhu na tom má její manžel Pavel. Když jí sedne den D, může zajet výsledek na hraně desítky, ale její pozice je spíš kolem té dvacítky. Na těch největších závodech jí to nevyšlo úplně podle představ, ale celkově měla sezónu dobrou.

Za Jitkou je propast?

Bohužel, víc závodnic s výkonností Jitky teď nemáme. Trošku se tam blíží Terka Tvarůžková, ale je pořád hodně mladá. Její budoucnost by měla přijít v následujících letech ve snaze vybojovat si místo na olympiádě v Paříži. Sbírá velké množství bodů i díky tomu, že objíždí spoustu závodů kategorie C1, což je jedna z cest. Dál je tu Jana Czeczinkarová, taky závodnice s velmi vysokým potenciálem, jen tam má velké výkonnostní vlny. Karla Štěpánová měla velké zdravotní problémy. Snad už se z toho dostala a doufám, že už ji nic limitovat nebude a vrátí se zase na svou úroveň. V technice je nejlepší z našich holek, jen potřebuje dohnat kondici.

Zvládají mladí závodníci kombinovat trénování se studiem?

Na jednu stranu jsem rád, že jsme z pohledu reprezentace velmi vzdělaným týmem, ale s vrcholovým sportem denní studium moc kompatibilní není. Jen málo jedinců dokáže na úrovni zvládnout obojí. Ze silné mládežnické sestavy zvládl maturitu jen Honza Zatloukal, ostatní to teprve čeká. Měli to rozložené. Řešením je kombinované studium, ale to zas nabízejí jen některé školy a některé obory.

Který rok začne být klíčový z hlediska vyjíždění bodů k olympiádě?

Už ten příští. Olympijskou kvótu generují tři nejlepší závodníci z každé země v kategorii elite nebo U23, ne junioři. Klíčový pak bude konečný stav rankingu v květnu toho olympijského roku. Zatím je to otevřené, chtějí se o to rvát všichni v čele s Ondrou a Jitkou, pro které jsou Hry v Paříži velkou výzvou.

Foto: Michal Červený, Jaroslav Svoboda, eSports

Autor článku: Jan Krůta