Dan Turek o MS ve virtuální cyklistice: Skvělá zkušenost, chtěl jsem udělat show
Daniel Turek má za sebou první účast na mistrovství světa ve virtuální cyklistice na platformě GoZwift. Konalo se v sobotu pod záštitou Mezinárodní cyklistické unie na virtuálním okruhu ve skotském Glasgow a český cyklista stáje ATT Investments obsadil 54. místo v konkurenci 100 startujících.
„Určitě to bylo skvělá zkušenost a chybělo málo, aby byl ten výsledek lepší,“ řekl Turek, který se na šampionát kvalifikoval v listopadu. Startovat mohlo 100 mužů a 100 žen z celého světa, přičemž kvalifikační síta byla poměrně složitá. 75 míst v každé kategorie dostaly jednotlivé federace, zbylých 25 bylo ve hře v kvalifikačních závodech, kde vybojoval postup i Turek.
Bývalý mistr republiky v této disciplíně byl jediným Čechem, který si účast na světovém šampionátu vyjel. A než k samotnému závodu o plnohodnotné duhové dresy došlo, předcházela tomu řada nezbytných procedur.
„Jednak je to poměrně složitý systém vážení závodníka a pak je potřeba splnit takový výkonnostní test nejdéle 5 měsíců před závodem. Musíte jet naplno úseky 1, 4, 7 a 12 minut a pak dva spurty. To je pro organizátory nějaké vodítko, kde zhruba výkonnostně jste, kam se tepově posouváte. Pokud tam mají nějaké nejasnosti, ozvou se a musíte ten test udělat znovu. Všechno je kvůli tomu, aby se maximálně eliminovalo nějaké podvádění. A musím říct, že je to fakt dobře ošéfované,“ prozradil Turek.
Všech 200 závodníků navíc v rámci maximální regulérnosti dostalo od firmy Wahoo identické trenažery. „Stačilo nahlásit, kam ho chcete poslat. Mně ho doručili na hotel do Španělska, kde jsme s týmem byli na soustředění a kde jsem ten závod absolvoval,“ prozradil Turek.
Samotný závod byl podobný kvalifikaci, jel se na 3 kola. Z toho prvního postoupilo do dalších bojů 30 nejlepších. „Věděl jsem, že mám větší šance z nějakého úniku, tak jsem to dvakrát zkusil a napodruhé to vyšlo. Odjelo nás pět, jenže jsme tahali jen dva až tři a ti další ne. Takže nás dojeli 400 metrů před páskou. Já jel pět minut na 450 wattech, a to už se pak spurtuje těžko,“ popisoval český reprezentant. „Kdybych vše vsadil jen na spurt, třeba bych postoupil, ale chtěl jsem si to užít a udělat nějakou show…“
Konečné 54. místo bere. „I kdybych postoupil do druhého kola mezi 30 nejlepších, měl bych už hodně malé šance na další postup. Nijak speciálně jsem na to netrénoval a ti nejlepší borci fakt ladili vyloženě na tenhle závod,“ přiznal Turek.
Závodům ve virtuální cyklistice se hodlá věnovat i nadále. Oslovují ho jako milovníka moderních technologií a považuje je i za dobré zpestření přípravy. „Kouzelné na tom je, že to může jet skoro každý, rozhodně nejde jen o profíky. Mezi muži skončil desátý jeden novinář, čtrnáctý byl finanční poradce. Jsou to kluci, kteří normálně chodí do práce a tohle mají jako hobby. Na tenhle závod nepotřebujete být dobrý 4 hodiny, ale jen hodinu. Na to se dá připravit,“ uvedl cyklista týmu ATT Investments.
„Pořád se to vyvíjí. Je tu už poměrně silná skupina Čechů a Slováků, kteří se navzájem neznají, v šest večer k tomu v zimě sednou a hodinku spolu jedou na kole. Ale možností závodit je daleko víc. Denně můžete najít i padesát různých závodů. Američané jezdí před prací, Japonci zase, když se vrátí domů. Hlavně v zimních měsících je to hodně vyhledávaná aktivita. Pro mě je třeba dobré to kombinovat. Dám si tři hodiny trénink venku a pak hodinu do rychlosti závod na trenažeru. Už to není tak, že lidi koukají na film a šlapou tupě tři hodiny na jeden nebo dva převody. Virtuální cyklistika nabízí spoustu možností,“ říká nadšeně Turek.
A zároveň dodává, že i na tento typ závodů člověk musí speciálně trénovat. „Je to jako, když přijde silničář poprvé na cyklokros nebo na biky, tak si ho vychutnají. No a stejné to je, když poprvé jede virtuální závod. Specialisti si vás taky namažou na chleba,“ usmívá se český cyklista, který v novém týmu už vyhlíží ostrý start silniční sezony, období tréninkových kempů je u konce. „Měl bych začít v březnu na závodech v Řecku,“ prozradil.
Na závěr je třeba dodat, že mistry světa ve virtuální cyklistice se stali Loes Adegeestová z Nizozemska a Dán Björn Andreasson.
FOTO: Filip Bezděk
Autor článku: Jan Krůta