Vysočan se na Aveniru statečně pere s rolí lídra

Daniel Vysočan se stal trochu překvapivě lídrem české reprezentace do 23 let na etapovém závodě Tour de l´Avenir. A po dvou těžkých horských etapách se posunul na 17. místo průběžného pořadí.

Český tým vstupoval do závodu s dvěma lídry: Pavlem Novákem a Tomášem Přidalem. Jenže první jmenovaný po pádu z úterní etapy ve středu ze závodu odstoupil,  Tomášovi Přidalovi pak středeční etapa nesedla a ztratil.

Šanci za pačesy naopak chytil Vysočan, který ve středeční etapě s cílem na vrcholu La Rosierre skončil 23. se ztrátou 3:22 min. A s rolí nového lídra se popasoval statečně i ve čtvrtek. I díky podpoře zbylých členů českého týmu dojel v přetěžké etapě s dvěma náročnými stoupáními na 22. místě a průběžně se posunul na 17. příčku.

„Byla to opravdu náročná etapa. První kopec kategorie HC, dobře známý Col de l´Iseran, měřil 45 kilometrů, závěrečné stoupání do Les Karellis bylo dlouhé 12 kilometrů a mělo průměrný sklon 8 procent. Překopali jsme trochu taktiku a jeli jsme na Dana, který dostal maximální podporu a celkově se posunul na 17. místo, což hodnotím velmi pozitivně. Jednak vzhledem k jeho věku a také proto, že sem na začátku nejel úplně jako lídr. Ale popasoval se s tím velmi dobře. Uvidíme, jak se podaří páteční, a především sobotní těžká etapa,“ řekl reprezentační trenér Petr Kaltofen.

V závodě už nepokračuje sprinter Daniel Mráz, který dojel 11. v úvodní etapě. Dnešek v horách na něj byl hodně těžký a odstoupil.

4. etapa (La Rosiere-Les Karellis, 142,6 km): 1. Torres (Šp.) 4:02:06, 2. van Bekkum (Niz.) +36, 3. Widar (Belg.) +45, 4. Graat (Niz.) +56, 5. Leonard (Kan.) +1:04, … 22. Vysočan +2:56, 51. Bárta +12:01, 64. Přidal +13:11, Mráz (vš. ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí: 1. Torres 13:18:37, 2. Widar +31, 3. Blackmore (Brit.) +1:03, 4. Graat +1:27, 5. Leonard +1:48, … 17. Vysočan +6:31, 47. Přidal +27:32, 54. Bárta +29:16.

Jak si vedou ženy?

Premiéru na ženské edici Tour de l´Avenir Femmes zažívá česká reprezentace žen U23. Do závodu bohužel nakonec nemohla nastoupit kvůli Covidu olympionička Julia Kopecký, takže v českém dresu startují Barbora Němcová, Kristýna Burlová, Nela Slaníková, Gabriela Bártová a Eliška Grulichová. Po dvou odjetých etapách je zatím nejlepší v průběžném pořadí Slaníková na 53. místě (ztráta 9:53 min.), o dvě příčky za ní je úřadující mistryně republiky v silničním závodě Němcová. Druhá etapa byla nad síly Bártové, která přijela do cíle po limitu.

Autor článku: Jan Krůta