Dráhová cyklistika má mnoho disciplín, individuálních i týmových. A UCI (Světová cyklistická federace) je dělí do třech skupin na sprinterské, vytrvalostní a kombinované. První mistrovství světa na dráze se konalo v roce 1893. Závodníci jezdí na tzv. dráhovém kole (festce), které postrádá brzdy a má pevný převod a náboj zadního kola. Dráha neboli velodrom je uzavřený okruh z pravidla o délce od 150 m do 400 m. A bývá buď otevřený (venkovní) většinou betonový nebo krytý zpravidla dřevěný. Podstatou dráhových závodů může být dosažení co nejlepšího času, předstižení protivníka či získání většího počtu bodů.
Sprinterské disciplíny (sprinteři)
1) Individuální sprint
je součástí olympijského programu. Po kvalifikačních jízdách na 200m následují vyřazovací jízdy na 3 kola, které vyberou nejlepší dva závodníky, kteří se utkají ve finále. Jezdci někdy zastaví, aby se soupeř ujal vedení – nejméně výhodná pozice před konečným sprintem na cílovou pásku.
2) Týmový sprint
je součástí olympijského programu. Tato disciplína s pevným startem se jezdí na 3 kola ve tříčlenných týmech (ženy ve dvoučlenných týmech na 2 kola). Dva týmy proti sobě vystartují na protilehlých rovinkách, přičemž po odjetí jednoho okruhu první závodník z týmu odstupuje. Poslední závodník z každého týmu sprintuje do cíle, aby stanovil čas týmu.
3) 1km s pevným startem (nebo 500 m pro ženy)
dva jezdci startující zároveň proti sobě v kvalifikačních jízdách a nejrychlejších 8 postupuje do finále. Ve finále startuje každý závodník sám a závodník s nejlepším časem vyhrává.
4) Keirin
je součástí olympijského programu. Jezdci následují vodicí motocykl (tzv. dernu) v předem vylosovaném pořadí po dobu 750 metrů. Motocykl postupně zvyšuje svoji rychlost z 30km/h až na 50km/h před odstoupením z dráhy aby mohl začít sprint.
Po odstoupení vodiče jezdci sprintují 3 kola do cíle.
Vytrvalostní (stíhačské) disciplíny
5) Stíhací závod jednotlivců
dva jezdci startují na protilehlých stranách dráhy a závodí na 4km (3km ženy). Vítězem se stává závodník, který dojede svého soupeře nebo závodník, který dosáhne nejrychlejšího času.
6) Stíhací závod družstev
je součástí olympijského programu. Dva čtyřčlenné týmy startují na protilehlých stranách dráhy a závodí na 4km. Vítězem se stává tým, který dojede svého soupeře nebo tým který dosáhne nejrychlejšího času.
7) Bodovací závod jednotlivců
je závod s hromadným startem na 25km pro ženy a 40km pro muže. Jezdci mohou získat body během sprintů (každých 10 kol na 250m dlouhé dráze) a tím, že dostihnou peloton o kolo (+ 20 bodů). Konečný výsledek se vypočítá podle počtu získaných bodů. Body získané v posledním spurtu, po ujetí celé vzdálenosti závodu, jsou dvojnásobné (10 bodů, 6 bodů, 4 body, 2 body)
8) Hladký závod (Scratch)
Jedná se o hromadný závod jednotlivců na 15km pro muže a 10km pro ženy. Scratch je dráhovou obdobou silničního závodu. První kolo je neutrální.
9) Vylučovací závod
Závod jednotlivců s hromadným startem. Po odjetí neutrálního kola V cíli každého předem určeného okruhu, zpravidla každého druhého okruhu, je vyřazen poslední závodník na pásce, až na dráze zůstanou poslední dva jezdci a utkají se o vítězství.
10) Bodovací závod dvojic (Madison)
je součástí olympijského programu. Dvoučlenné týmy se účastní štafetového závodu proloženého sprinty (každých 10 kol). Zatímco jeden člen týmu závodí, druhý zpomaluje, aby si odpočinul u horního okraje dráhy, než bude rukou partnera „hozen“ zpět do závodu. Konečný výsledek se vypočítá podle počtu získaných bodů. Stejně jako u bodovacího závodu jednotlivců má každý tým, který dostihne peloton o kolo, 20 bodů. Zatímco týmu, který je naopak hlavním polem dostižen se 20 bodů odečítá. Body získané v posledním spurtu, po ujetí celé vzdálenosti závodu, jsou dvojnásobné (10 bodů, 6 bodů, 4 body, 2 body). Muži závodí na vzdálenost 50km a ženy na 30km.
Kombinované disciplíny
11) Omnium
je součástí olympijského programu od roku 2012. Omnium se skládá ze 4 hromadných závodů konajících se v jeden den: scratch, prvenství * (tempo race), vylučovací závod a bodovací závod. Jezdci musí po celý den prokazovat stabilní výsledky, aby měli možnost bojovat o nejvyšší umístění. Za každou disciplínu jsou přidělovány body za pořadí a z těchto bodů ze všech 4 závodů vzejde konečná klasifikace. Body získané v konečném bodovacím závodě se přičítají přímo k bodům získaným v předchozích závodech omnia, což může zvrátit situaci a zajistí napětí až do posledního spurtu, který je hodnocen dvojnásobně.
* prvenství – je závod jednotlivců s hromadným startem, kdy po odjetí neutrálního kola následují čtyři nebodovaná kola, po kterých se zazvoní a každé další kolo první závodník na pásce získává jeden bod. Zisk okruhu se hodnotí 20 body a ztráta okruhu minus 20 body. Vyhrává závodník s nejvyšším počtem bodů.