Josef Krch: Příprava tratě na silniční závod je náročnější než na cyklokros
Český svaz cyklistiky ve spolupráci s Agenturou Cyklistika a ČEZ Cyklo Teamem Tábor pořádá v červnu společné mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice. Velký sportovní svátek přivítají dvě jihočeská místa – Mladá Vožice na Táborsku a Kovářov na Písecku. Milovníci cyklistiky se sejdou nejprve ve čtvrtek 23. června v Kovářově u Milevska, kde se uskuteční časovka jednotlivců. Boje o nejlepší české a slovenské cyklisty pak vyvrcholí v neděli 26. června silničním závodem jednotlivců v Mladé Vožici a jejím okolí. Pořadatelé očekávají účast sportovních hvězd Petera Sagana, Zdeňka Štybara či Martiny Sáblíkové.
Rozhovor s velitelem trati, Josefem Krchem
Jakou činnost si mají fanoušci představit u velitele tratě?
Mám na starosti koordinaci dopravního značení a dohlížím na to, aby byly příslušné značky včas a správně rozmístěné. Dalším mým úkolem je sehnat dostatek pořadatelů na trati, které řádně proškolíme. Na starosti mám i koordinaci rozvozu občerstvení pořadatelům na trati, musím též koordinovat činnost na parkovištích pro diváky, u VIP parkoviště, zařídím rovněž s dostatečným předstihem posečení trávy podél tratí. Závodní trať musí být samozřejmě řádněvyznačená a označit je třeba taktéž nebezpečná místa a pořídit směrníky. Dále spolupracuji s Davidem Káškem, který má na starosti logistiku v Mladé Vožici a jejím okolí. Jelikož budou na trati tři komentovaná místa a postavené stany, zabezpečím elektrický příkon, ozvučení, prostě aby bylo vše v Rodné, Bělči a ve Vožici nachystáno. Činností mám tedy celou řadu.
Za co máte z pozice velitele tratě největší zodpovědnost?
Nejdůležitější je určitě koordinace dopravního značení a vyblokování příslušných míst. V této činnosti spolupracujeme s dobrovolnými hasiči z SDH Mladá Vožice, Běleč, Vilice a Tábor. Jejich členové budou vykonávat službu na přístupových cestách, stejně tak bude fungovat spolupráce s Policií České republiky ohledně objízdných tras. Další koordinace proběhne se starosty všech přilehlých obcí. Stejně jako hasičům jim patří všem velké poděkování za jejich vstřícnost. Děkujeme za pochopení také místním obyvatelům, kterým šampionát přinese omezení pohybu.
Lidé vás znají z dlouhého působení na poli cyklokrosu. Jaké jsou rozdíly, když srovnáte přípravu tratě u vrcholného cyklokrosového a silničního závodu?
Je v tom podstatný rozdíl. Cyklokros se jezdí v terénu bez dopravy. Při silničním závodu musíme skloubit řešení dopravní situace na celém okruhu a takový závod vyžaduje samozřejmě větší počet pořadatelů a jejich proškolení, stejně tak koordinaci s již zmíněnými složkami. Silniční závod je tak daleko náročnější, máme ovšem s organizací závodů dlouholeté zkušenosti a nebojíme se toho. Navíc loni jsme na stejném okruhu v Mladé Vožici pořádali Český pohár.
V čem jsou přednosti tratě silničního závodu jednotlivců v Mladé Vožici?
Je to skvělá a náročná trať, která vede úžasnou krajinou Mladovožicka. Perlou je šestikilometrový kopec, z tratě je vidět i hrad Šelmberk a jede se okolo zámku v Radvanově. Závodníky čekají dva těžké sjezdy a nejvyšší bod v Bradáčově. Moc rád to mám v Bělči, kde bude ozvučené centrum. Okolí je navíc naprosto fantastické. Jedním z rozhodujících míst závodu bude kopec z Bělče směrem na Mladou Vožici. V této pasáži chybí do cíle ve Vožici asi jen 1,5 kilometru.
Jak vznikala trať kovářovské časovky?
Autorem je Stanislav Kázecký, který je velkou osobností milevské cyklistiky. Od začátkus námi koordinoval práci a ve spolupráci s náruživým cyklistou a technickým poradcem na závodech Miroslavem Janoutem jsme dopilovali dojezd. S organizací časovky hodně pomáhá starosta Kovářova Pavel Hroch, kterému patří velké poděkování.
Josef Janda
Autor článku: Admin