ČSC

David Průša je novým prezidentem ČSC

David Průša je novým prezidentem ČSC

Stávající viceprezident Českého svazu cyklistiky David Průša byl na úterní mimořádné valné hromadě v pražském Orea Hotel Angelo jednohlasně zvolen novým prezidentem ČSC.

Ve funkci nahradil Petra Marka, který předčasně opustil tento svět vloni v říjnu. Novým prezident byl zvolen na původní funkční období, tzn. do června 2028.

Novým viceprezidentem byl po postupu Davida Průši na post nejvyšší zvolen stávající člen prezídia Petr Balogh, členem prezídia se stal nově Miloslav Hollósi.

„Zvolení prezidentem svazu pro mě znamená velkou zodpovědnost. Pomyslná laťka je po mém předchůdci nastavena velmi vysoko a pokud na konci svého funkčního období budu moci říci, že tam stále je a nepodlezl jsem ji, budu spokojen. A jak se cítím? Vítězně, ale pravdou je, že jsem řešení otázky, zda jít do kandidatury na prezidenta svazu, očekával až za tři a půl roku. Život tomu ale chtěl jinak,“ řekl nový prezident ČSC.

A krátce po svém zvolení nám poskytl následující rozhovor.

Po předčasném odchodu Petra Marka z tohoto světa jste řadu věcí přebíral prakticky okamžitě jako jeho pravá ruka. Přesto, co bude první věc, kterou jako oficiální nový prezident ČSC uděláte?

Naštěstí není třeba nic řešit akutně, svaz má profesionální aparát, který funguje. Takže první věcí, kterou hodlám udělat, je rezignovat na dosavadní funkce a zvolit své nástupce. Konkrétně se jedná o rezignaci z funkce předsedy komise BMX, předsedy disciplinární komise a Pražského cyklistického svazu. Je pravdou, že stanovy svazu souběh funkcí výslovně neřeší, ale ctím etická pravidla a myslím si, že jakýkoliv takovýto souběh funkcí by neměl být. Navíc se budu muset začít dívat na všechny disciplíny stejnýma očima, dosud jsem pochopitelně z pozice předsedy komise více preferoval BMX.

Bude hledání nástupců rychlé?

V posledním rozhovoru jsem uváděl, že nepotřebuji 100 dní hájení, ale zde bych poprosil o trpělivost. Zejména předání funkce předsedy komise BMX bude chvilku trvat, tím myslím to faktické předání. Jsem totiž i jedním z administrátorů čipového systému a podílel jsem se i na testování softwaru pro vyhodnocování výsledků, takže v této oblasti předání funkce nějaký čas zabere. Nemůžu si dovolit, aby mým zvolením byla tato disciplína poškozena.

V minulém rozhovoru jste nastínil nějaké své představy do budoucna. Můžete prozradit největší priority v horizontu letošního roku? Co bude pro vás klíčové?

Určitě zajištění financování české cyklistiky. Za tím účelem došlo k posílení marketingového oddělení svazu, a proto jsem rád, že se k nám vrátil Martin Dvořák. Koncem loňského roku mi nastínil své vize, jak by chtěl marketing svazu dělat, co bude ode mě potřebovat a tuto vizi jsme si odsouhlasili. Všem, kteří se pohybují v této oblasti, je ale zřejmé, že ke zlepšení marketingové pozice svazu nedojde ze dne na den, ale že se tak bude dít až postupnou usilovnou prací. Klíčová bude též podpora výstavby nového velodromu pro dráhovou cyklistiku v Brně. To je příležitost, kterou je opravdu potřeba nepustit a dotáhnout ji do výsledného konce. Svaz se o postupu projektu zajímá a prezidium svazu je v měsíčním intervalu na svých zasedáních informováno o vývoji.

Existuje už nějaké reálné datum zahájení výstavby?

Podle posledních informací, které mám, je projekt nyní ve fázi výběru architekta, přičemž tento proces si řídí Magistrát města Brna. Teprve po výběru architekta bude vypracován projekt, pak bude následovat stavební povolení, a to může být ještě dlouhý proces. Netroufnu si tedy vůbec odhadnout, kdy by mohlo dojít k symbolickému poklepání na základní kámen a tím i zahájení stavby. Přeji tomuto projektu hodně úspěchů, neboť dráhová cyklistika si nový ovál opravdu zaslouží.

Na co dalšího se budete soustředit?

Na zvýšení osvětové činnosti svazu, např. v oblasti školení trenérů, pořádání workshopů pro výměnu zkušeností atd. Navíc je mým cílem z pozice svazu zastřešit českou cyklistiku, včetně podpory náborových kampaní do oddílů. Svaz byl přizván ke spolupráci na zajímavých projektech mířících do této oblasti, dílem je i jejich iniciátor a myslím si, že zde by se mohl viditelný efekt dostavit v poměrně krátké době. Více ale zatím prozrazovat nebudu, vše má svůj čas.

Bude letos pracovat česká cyklistika s obdobným rozpočtem jako vloni nebo se ho podaří navýšit?

Rozpočet svazu není jedno číslo a ve své podstatě je tvořen ze tří titulů. Jde o činnost svazu, podpora talentované mládeže a reprezentace. Prostředky na činnost svazu, do níž ovšem spadá i organizování závodů, budou přibližně stejné jako v loňském roce, tedy s přihlédnutím k inflaci dojde k mírnému reálnému poklesu. Ten se ovšem snažíme vykompenzovat jinými úspornými opatřeními, jako je například změna dodavatele energií. U dvou zbylých titulů očekávám nárůst o zhruba 5 procent, s přihlédnutím k inflaci tedy prostředky budou přibližně stejné. Svaz samozřejmě bude hledat finanční prostředky i cestou jiných zdrojů, neboť zejména financování výjezdů reprezentace je stále náročnější. Příkladem může být změna modelu Světového poháru horských kol, který se tento rok má jet na třech kontinentech. V roce 2026 pak na čtyřech. Nákladnější se stává i financování výjezdů neolympijských disciplín, třeba mistrovství světa v trialu se konalo ve Spojených arabských emirátech. Ale to je něco, s čím se jako prezident musím poprat a poradit si s tím.

Je na obzoru vstup nějakého dalšího významného partnera?

Zda už je na obzoru, si netroufnu říci. Samozřejmě, že partnera, či spíše partnery hledáme stále, nějaká jednání jsem již zahájil, ale nejsme ve stavu podpisu smlouvy. Velmi důležité je ale v první řadě udržet si ty stávající a poskytovat jim podporu, kterou si zaslouží a k níž jsme se ostatně i smluvně zavázali.

Foto: Filip Bezděk

Autor článku: Jan Krůta