Cyklokros

Boroš v Maasmechelenu devatenáctý. Dominoval van der Poel

Boroš v Maasmechelenu devatenáctý. Dominoval van der Poel

Michael Boroš v předposledním testu na mistrovství světa při závodě Světového poháru v Maasmechelenu dojel devatenáctý. Vítězství mezi mužskou elitou slavil po čtyřtýdenní závodní pauze Mathieu van der Poel z Nizozemska.

Michael Boroš vylepšil o osm pozic výsledek z předešlého dějství Světového poháru v Benidormu, kde finišoval sedmadvacátý. Sedminásobný český cyklokrosový šampion se v Maasmechelenu pohyboval v polovině závodu těsně za elitní desítkou, nakonec se ale na těžké trati, kterou pokrývalo hluboké a lepivé bahno, propadl na konec druhé desítky.

Závod mužů přinesl dlouho očekávaný souboj hvězdné dvojice Mathieu van der Poel a Wout van Aert. Rozuzlení přišlo nečekaně brzy, když belgický cyklista dvakrát krátce po startu chyboval. Nejprve hned v prvním kole levým ramenem trefil dřevěný kolík vymezující trať a spadnul. Po skvělé stíhačce se dotáhl na čelo, jenže hned v úvodu druhého kola ve sjezdu na první pozici letěl přes řídítka a výrazně ztratil.

Mathieu van der Poel před startem v Maasmechelenu přiznal, že 27. prosince při závodě v Belgii si zlomil žebro – nikoliv jen pohmoždil. Přesto byl zcela suverénní. Skvěle odstartoval, jel bez zaváhání a chyb. Šestinásobný mistr světa po téměř měsíční závodní pauze ukázal obrovské sebevědomí. “Byla to pro mě premiéra v Maasmechelenu, kterou jsem si vážně užil. Byla tu skvělá atmosféra. Blížím se stoprocentní formě,” komentoval výkon třicetiletý nizozemský závodník.

Závod žen v Maasmechelenu nabídl dramatickou přetahovanou. Na čele bojovaly Blanka Vasová z Maďarska, Zoe Backstedtová z Velké Británie a Lucinda Brandová v Nizozemska. Po třech z pěti kolech se k útoku odhodlala Zoe Backstadtová, ale maďarská závodnice nepřipustila velkou ztrátu, rychle se vrátila do čela a podruhé v kariéře slavila triumf v závodě Světového poháru.

Vítězství však pečetila až po sprintu na cílové rovince. “Po třech letech jsem znovu vyhrála cyklokrosovou bitvu ve svěťáku, což je super. V posledním kole jsem si myslela po běžecké pasáži, že mohu být v klidu, ale pak jsem se ohlédla a Zoe byla kousíček za mnou. Hodně se vyplácí, že jsem celou zimu prožila v Belgii,” hodnotila výhru Blanka Vasová.

Jediná česká závodnice ve startovní listině Barbora Jeřábková dojela při třetím startu ve světovém poháru v probíhající sezoně se ztrátou téměř devíti minut na devětačtyřicáté pozici.

Výsledky SP v Maasmechelenu – muži: 57:51 min., 2. Van Aert (Bel.) +1:14 min., 3. Nieuwenhuis (Niz.) +1:53, 4. Wyseure +2:05, 5. Aerts (oba Bel.) +2:16, …19. Boroš +4:54 min., 30. Ježek +7:11, 31. Kerl +7:23, 48. Janout (vš. ČR) +9:16 min.

Ženy: 1. Vasová (Maď.) 48:58 min., 2. Backstedtová (Vel. Brit.) +1, 3. Brandová +12, 4. Pietersová +28, 5. Alvaradová (vš. Niz.) +1:17 min., …49. Jeřábková (ČR) + 8:37 min.

Autor článku: Redakce