Silnice

Pavel Bittner před Roubaix: Mám skvělé nohy

Pavel Bittner před Roubaix: Mám skvělé nohy

Král české cyklistiky Pavel Bittner pojede jako jednička týmu Picnic PostNL Paříž-Roubaix, královnu klasik. Dvaadvacetiletý český reprezentant zaujme pozici za zraněného týmového kolegu Johna Degenkolba, šampiona z roku 2015. “Trošku se tím zvednul tlak na moji osobu, ale cítím se vážně skvěle a věřím si,” říká muž, který v loňském roce vyhrál etapu na Vueltě.

V jakém rozpoložení jste před Peklem severu?

Mám pocit, že všechno je super. Zatím prožívám velmi dobrou sezonu. Při etapáku v Ománu jsem spurtoval pro druhé a šesté místo. Následoval blok jednorázovek v Belgii, kde jsem dojel osmý při Kuurne-Brusel-Kuurne. Při Ename Samyn jsem měl pád a ztratil jsem dost kůže. Měl jsem dobrou formu, ale nemohl jsem závodit. Až mě trochu překvapilo, o jak velký limit se jednalo. Byl jsem ve stavu na devadesát procent. Ale v závodě Kolem Katalánska už jsem se cítil mnohem lépe. Postupně jsem byl v etapách pátý, třetí a druhý. A při Scheldeprijs, generálce na Roubaix, jsem dojel devátý. Měl jsem super nohy, vážně hodně dobré. Proto hledím k Roubaix optimisticky.

Přiblížíte pozici, kterou zaujmete v rámci vašeho týmu?

John Degenkolb, který jel Roubaix už dvanáctkrát a jednou vyhrál, je kvůli zraněním mimo. Po pádu v závodě Kolem Flander má zlomenou klíční kost, zlomený loket a zápěstí, takže nám bude chybět. Tudíž tým pojede na mě. Při absenci naší jedničky na mě bude větší tlak. Ale cítím se vážně skvěle. Každopádně jde o hodně složitý a nepředvídatelný závod, tudíž musíme počkat na vývoj. Jako tým budeme chtít být na špici. A když vše dobře půjde, bude na mně, abych převzal Johnovu roli a jel o výsledek.

Paříž-Roubaix je hodně o zkušenostech. Ve dvaadvaceti letech máte na kontě dva starty. Jste z přidělené významné role nervózní?

Vstupuji do třetí klasikářské sezony, odjel jsem také dvakrát San Remo a Kolem Flander. Všech šest Monumentů jsem jel po boku Johna Degenkolba, což je obrovské plus. Navíc máme sportovní ředitele, kteří mají s Roubaix obrovské zkušenosti. Určitá nervozita panuje, protože člověk neví, co přesně se stane. Ale klíčová je znalost trasy, umění jezdit pozičně. Myslím, že v tomto směru jsem připravený.

Trasa dlouhá 259 kilometrů zahrnuje třicet sektorů pavé včetně obávaného Arenbergu. Máte v hlavě, které úseky jsou klíčové pro vývoj závodu?

Troufám si tvrdit, že nejdůležitější jsou první tři úseky. Minulý rok se peloton roztrhal hned na začátku. Každopádně nedokážu vypíchnout jeden nebo dva sektory. Důležitý je totiž nájezd na každý úsek. To je vždy velká bitva. Paradoxně se největší přetahovaná odehrává vždy mezi jednotlivými úseky v boji o pozice, protože jak najede na pavé, už toho moc člověk neudělá. Je nesmírně důležité mít před sebou na kostkách maximálně čistou cestu.

Roubaix 2025 vzbuzuje velikou pozornost i kvůli premiérové účasti Tadeje Pogačara. Změní jeho start dynamiku závodu nebo profil bez výrazných kopců eliminuje jeho přednosti?

Při Monumentu Kolem Flander mu hrálo do karet velké převýšení. Očekávám, že závod bude určitě aktivnější. Tadej má nepochybně obrovský motor a i po pěti či šesti hodinách bude mít obrovskou sílu. Ale troufám si tvrdit, že hodně závodníků je na stejném levelu, tudíž půjde o nesmírně atraktivní bitvu. Kdybych se jí neúčastnil osobně, rozhodně bych ji chtěl vidět v televizi.

Klíčovým faktorem bitvy trvající pět až šest hodin je stravování. Jak při množství kostkových sektorů a očekávané dynamice závodu hlídáte dostatečný přísun energie?

Na energetický gel potřebuje člověk pár sekund, maximálně za patnáct sekund něco zhltnu. Osobně jím každých dvacet minut. A pro případ, kdy se hodně soustředím na poziční souboje, mám v rámci computeru nastavené upozornění, které mi hlásí, že se mám najíst. Jde o skvělou pomůcku. Rozhodně platí, že kdo zvládne stravování, má ve srovnání s ostatními výhodu.

Použijete pro Peklo severu speciálně nastavené či upravené kolo?

Normálně jezdíme pláště osmadvacet nebo třicet, na Roubaix se pojedou dvaatřicítky. A určitě menší tlak. Nastavuje se podle reconu trasy, který absolvujeme v pátek. Já normálně jezdím bez rukavic a minulý rok jsem je použil. Měl jsem pak puchýře ještě další týden. Takže letos nepoužiju ani rukavičky.

Paříž-Roubaix je pro vás posledním závodem klasikářské sezony. Už dříve jste avizoval, že Giro vynecháte. Tušíte, zda budete v nominaci na Tour de France?

V neděli zakončím jarní část sezony. Další klasiky jako Amstel už nejsou v mém kalendáři. Budu mít prostor na odpočinek a kvalitní trénink. Pokud by vyšla nominace na Tour de France, šlo by o splněný sen. Ale program budeme s týmem řešit až v nadcházejících týdnech.

Foto: Picnic PostNL

Autor článku: Redakce