Českým sálovcům se na MS příliš nedařilo, skončili na šestém místě
Letošní mistrovství světa se uskutečnilo ve dnech 4. – 6. listopadu v belgickém Gentu.
Nejlepší hráči kolové a nejlepší závodníci a závodnice krasojízdy tam bojovali o medaile ve svých disciplínách. Právě v krasojízdě startovali převážně mladí závodníci a závodnice , kteří při svém prvním startu hlavně sbírali zkušenosti.
Tým kolové byl bohužel letos oslaben a musel nastoupit v náhradním složení.
V letošní kvalifikaci na mistrovství světa totiž těsně zvítězil tým Favoritu Brno před druhou Svitávkou.
Brněnský hráč Jan Havlíček si ale na závěrečném turnaji mistrovství české republiky vážně poranil koleno a účast na světovém šampionátu tak pro něj nebyla možná.
Musela se tak hledat alternativa ve složení týmu a bylo vyhodnoceno, že nejlepší spojení bude, když bude po boku brněnského Roberta Zvolánka startovat zkušený Jiří Hrdlička st.
Robert Zvolánek sice od žákovských let hrál na pozici útočníka, v posledních 4 letech ale změnil svoji pozici na brankáře, a tak se musel do role útočníka za krátkou dobu opět dostat.
Letošní ambice v improvizovaném složení tak zřejmě nemohly být medailové. První trojice týmů, která skončila později na stupních vítězů měla nad ostatními týmy letos opravdu velkou převahu a tak by byl boj o medaile velmi těžkým úkolem pro jakkoliv složený tým.
Turnaj mistrovství světa se odehrál ve třech dnech od pátku do neděle.
V pátek večer na úplném konci programu prvního dne a po slavnostním zahájení, nastoupila ČR k prvnímu zápasu proti silnému Rakousku.
Tento zápas ale zvládli naši hráči velmi dobře, když rozhodili tým svojí urputností. Tento první skupinový zápas skončil těsnou prohrou našich v poměru 4:6.
Druhý den, v sobotu, čekaly na naše reprezentanty všechny čtyři zbylé skupinové zápasy proti Švýcarsku, Německu, Francii a Belgii.
V prvním z výše uvedených zápasů proti Švýcarsku předvedli Češi dobrý a vyrovnaný výkon. Stříbrní medailisté z minulého mistrovství světa ale měli více štěstí ve druhé polovině utkání a podařilo se jim porazit naši dvojici v poměru 7:4.
Ve třetím těžkém utkání proti mistrům světa z Německa z minulého roku měla hra rychlý spád. Bratranci Bernd a Gerhard Mlady využili maximálně všechny svoje šance již od úvodního hvizdu. Po 2 minutách zápasu již vedli v poměru 3:0 a ve svojí bezchybné jízdě pokračovali i ve druhé polovině zápasu. Třetí skupinový zápas tak skončil vysokou prohrou 2:10.
Dalším soupeřem českého týmu byl tým Francie. Bratři Seyfriedové již dávno nepatří ke generaci francouzských týmů, kteří by s týmy z první čtveřice prohrávali rozdílem třídy. Jejich dosavadní letošní výsledky ať už na mistrovství Evropy, či světových pohárech napovídali, že se bude jednat o velmi nepříjemného soupeře. Tým, který staví svojí hru hlavně na obraně sehrál s naším týmem vyrovnanou partii. Ve druhé polovině utkání měl francouzský soupeř více štěstí a český tým v tomto zápase prohrál těsně v poměru 3:4.
Poslední klíčový zápas proti Belgii musel pro české hráče skončit jedině výhrou za tři body. Pokud by se tak stalo, měl by stále reálnou šanci bojovat v posledním hracím dni o medaile a skončit nejhůře na pátém místě. Belgická dvojice ale hrála svůj poslední turnaj a navíc před domácím publikem. Této podpory belgická dvojice maximálně využila a vybičovala se k lepším výkonům, než bývá běžné. Podobným herním stylem jako tým Francie dokázala “ubránit” zápas a dovést jej k remizovému výsledku 2:2.
1 bod v základní skupině tak získala jak Česká republika, tak Belgie. Belgie ale díky lepšímu skóre v odehraných zápasech proklouzla do dalších bojů v posledním hracím dni.
Naši hráči bohužel museli přijmout poslední šesté místo. Tým na šestém místě skupiny A hraje v posledním hracím dni “barážové” utkání s vítězem skupiny B.
Tím se stalo Japonsko, které bez problémů porazilo ostatní týmy.
Tento zápas již naši zvládli a zvítězili vysoko 8:0 a nedopustili tak žádnou senzaci v podobě sestupu do B skupiny pro příští rok.
Šesté umístění je lehkým zklamáním pro naše hráče, jelikož byl postup mezi nejlepší pětku a možná i boj o medaile velmi blízko. V náhradním složení se vzhledem ke kvalitám prvních tří celků zřejmě nedalo očekávat medailové umístění, ale naši hráči jistě pomýšleli na lepší konečné umístění.
Bohužel do letošní účasti na vrcholné akci promluvilo zranění a všichni hráči i náhradníci se maximálně vynasnažili v krátké době připravit startující tým, aby mohl předvést co nejlepší výkony.
Mistry světa se letos stali reprezentanti Rakouska ( Patrick Schnetzer a Stefan Feuerstein ). Právě první jmenovaný, Patrick Schnetzer, získal již osmý titul mistra světa. Pro mladého Stefana Feuersteina se jedná o první zisk duhového trikotu.
Na druhém místě se ziskem stříbrných medailí skončil německý tým ve složení Bernd a Gerhard Mlady. Dvojnásobní mistři světa byli v letošní sezóně téměř neporazitelní a finále mistrovství světa bylo opravdovou reklamou na kolovou.
Stupně vítězů pak doplnil tým Švýcarska, který získal bronzové medaile. Bratři Severin a Benjamin Waibelovi tak po loňském stříbru klesli o jednu příčku.
AUTOR: Jiří Hrdlička
Autor článku: Admin