Gravel

Gravelové tituly míří do Nizozemska, Vakoč jednadvacátý

Jednadvacátou příčku vybojoval Petr Vakoč na mistrovství světa v gravelu, které se jelo v neděli v Belgii. Titul světového šampiona získal Mathieu van der Poel z Nizozemska. Mezi ženami kralovala v sobotu jeho krajanka Marianne Vosová.

Gravelové mistrovství světa se jelo potřetí v historii. Muži museli na trase dlouhé 182 kilometrů z Halle do Lovaně pokořit 1100 výškových metrů. Nejlépe se s nástrahami trati vypořádal Mathieu van der Poel, který už má doma šest titulů mistra světa z cyklokrosu a minulý rok vyhrál světový titul na silnici.

“Vyhrát titul na gravelu byl velký cíl na konci sezony. Chtěl jsem přidat další zlatý kousek do kolekce, vylepšit svoji sbírku,” usmál se Mathieu van der Poel.

Devětadvacetiletý závodník formace Alpecin Deceuninck nasadil od začátku hodně ostré tempo. “Chtěl jsem udělat závod hodně těžký, abych dostal ostatní na limit,” vysvětloval nizozemský reprezentant, který čelil obří přesile domácí reprezentace. V cíli bylo z nejlepších deseti sedm závodníků Belgie. “Závod byl navíc velice technický, takže menší skupina znamenala menší riziko problémů,” popsal pozdější vítěz.

Mathieu van der Poel si vybral několik málo stoupání pro postupnou selekci. Po útoku šedesát kilometrů před cílem zredukoval vedoucí skupinu ze šestnácti na sedm závodníků. při dalším menším kopci odskočil s domácím Florianem Vermeerschem. Když zbývalo čtrnáct kilometrů. předvedl nizozemský reprezentant drtivý nástup.

“Vybral jsem si nejtěžší místo. Nechtěl jsem nechávat bitvu o titul na spurt, protože nikdy nevíte, co se stane. Zejména v případě gravelu,” říkal Mathieu van der Poel, když projel s více než minutovým náskokem cílovou branou.

Na startu závodu elity bylo deset českých cyklistů. Vítěz Světového poháru UCI Petr Vakoč se startovním číslem pět patřil k adeptům na medaili. Ovšem technické problémy jej z bitvy o stupně vítězů vyřadily a cílem projel jako jednadvacátý. Do první padesátky se vešel ještě Filip Adel, který byl klasifikovaný jako dvaačtyřicátý.

Bitvu žen o duhový trikot ovládla nizozemská závodnice Marianne Vosová. Sedmatřicetiletá legenda ve spurtu porazila belgickou reprezentantku Lotte Kopeckou.

Marianne Vosová vylepšila svoji výjimečnou zlatou sbírku. Během kariéry byla třikrát mistryni světa v silničním závodě, vyhrála olympijské hry, osmkrát duhový trikot pro nejlepší cyklokrosařku a titul má i z dráhové cyklistiky.

Závod na 134 kilometrů absolvovala i úřadující česká mistryně v gravelu i cyklokrosu Kristýna Zemanová.

“Bylo to moje první gravelové mistrovství světa. Po pětačtyřiceti kilometrech jsem měla defekt. Pět kilometrů jsem musela jet na prázdném kole, což znamenalo konec všem nadějím,” komentovala průběh bitvy o titul Kristýna Zemanová.

“Najít novou motivaci a dojet do cíle bylo dost těžké, ale chtěla jsem, aby jediné české barvy na startu, byly i v cíli. Spokojená nejsem, ale určitě to byla velká zkušenost,” doplnila ještě česká reprezentantka.

Muži (182 km): 1. Van der Poel (Niz.) 4:41:23 hod., 2. F. Vermeersch +1:03 min., 3. Hermans +3:47 min., 4. Stuyven +3:47 min., 5. G. Vermeersch (vš. Bel.) +3:48 min., …21. Vakoč +12:04 min., 42. Adel (oba ČR) +14:30 min.,

Ženy (134 km): 1. Vosová (Niz.) 4:01:07 hod., 2. Kopecká (Belg.) +1, 3. Wiebesová +3:57 min., 4. Pieterseová (obě Niz.) +4:09 min., 5. Kasperová (Něm.) +4:15 min., …59. Zemanová(ČR) +19:01 min.

Autor článku: Redakce