OH

Mathias Vacek: Bylo by super se v časovce dostat do top 10

Mathias Vacek: Bylo by super se v časovce dostat do top 10

Úřadující český šampion v časovce a šampion hromadného závodu v silniční cyklistice z roku 2023 Mathias Vacek je před olympijským vystoupením v Paříži plný optimismu a velkého očekávání. Dvaadvacetiletý reprezentant se představí v bojích pod pěti kruhy dvakrát. Během prvního olympijského víkendu v časovce, o týden později pak při závodě s hromadným startem.

Olympijská časovka měří 32 kilometrů a cyklisté musí pokořit 150 výškových metrů. Vacek nepatří mezi největší favority, ale určitě může překvapit. „Někdo přijede čerstvý a nebude rozjetý. Další kluci budou mít v nohách Tour de France a závod jim nemusí sednout kvůli únavě. Pokud bych se dostal mezi nejlepších deset, bylo by to super. Já doufám, že si všechno sedne a budu mít dobré nohy,“ prohlásil rodák z Berouna, jemuž při boji s chronometrem sedí spíše kratší distance.

„Pro mě jsou perfektní časovky do patnácti kilometrů, protože kratší intenzity umím jezdit dobře. Ale poslední dobou hodně trénuji i delší intervaly na časovkářském speciálu. Klíčové bude správně rozložit síly. Před čtyřmi lety jsem ve Francii vyhrál v časovce mistrovství Evropy juniorů. Tehdy měřil závod pětadvacet kilometrů a převýšení bylo přes tři sta metrů. Doufám, že mi Francie bude znovu nakloněna. Na republikovém mistrovství byla časovka ještě delší než olympijská, tudíž přibližnou představu o závodě si udělat umím,“ vykládal Mathias Vacek.

Časovku absolvuje už v sobotu, hromadný závod je v olympijském programu 3. srpna. Peloton vyrazí ze čtvrti Trocadéro v blízkosti Eiffelovy věže. Jezdci budou čelit kopcovitému terénu. Musí pokořit celkem 13 zásadních stoupání, většinou o délce jeden až dva kilometry, přičemž průměrný sklon je většinou pět až šest procent. Několik kopců je dlážděných, tudíž olympijský silniční závod připomíná vlámské klasiky.

„Je to vyloženě klasikářský profil. Okruh jsem si prohlížel a bude to na výbušnost. Scénářů je určitě mnoho. V některých týmech určitě bude panovat vnitřní pnutí, proto může být vývoj jakýkoliv. Půjde o hodně zajímavý závod. Jede se bez vysílaček, závodníků je téměř polovina proti standardnímu pelotonu. Ale zase půjde jenom o samé skvělé cyklisty. Důležitý bude každý detail jako je šetření energie, stravování,“ přemítal český reprezentant patřící do sestavy týmu Lidl-Trek.

Zatímco velmoci jako Belgie, Francie, Dánsko či Slovinsko mohou nasadit čtyři cyklisty, Česko bude mít v pelotonu jediného zástupce. „Samozřejmě by bylo komfortnější, kdyby nás startoval větší počet. Ale je to dané. Nabalím si do kapes hodně jídla před startem. Snad nebude velké vedro, protože s ochlazováním by to bylo složité. Klíčové bude každopádně doplňování energie, protože se pojede přibližně sedm hodin,“ předvídal Vacek při pohledu na trasu dlouhou 273 kilometrů s převýšením 2800 metrů.

Po časovce letí domů

Týden mezi závody nebude trávit v olympijském prostředí, ale už čtyřiadvacet hodin po časovce zamíří domů. Následně první srpnový den nabere zase směr Francie. 

„V Paříži bych určitě neměl optimální podmínky na trénink a na týden bych z celého programu vypadl. Poletím proto do Česka a budu trénovat v podmínkách, na které jsem zvyklý a vím, že příprava bude kvalitní,“ vysvětlil Vacek, který za sebou má vysokohorské soustředění v Andoře. „Tři týdny vážně hodně tvrdého drilu. Všechno jsem zvládl podle plánu a ladil formu k olympiádě i následné Vueltě. Ale nikdy v minulosti jsem nic podobného neabsolvoval, tak jsem sám zvědavý, jak tělo zareaguje.“

Foto: Jan Brychta a ČOV

Autor článku: Admin