Mathias Vacek v Paříži čtrnáctý! Vybojoval české maximum

Skvělý výkon předvedl Mathias Vacek v hromadném závodě na olympijských hrách v Paříži! Na trase dlouhé 272 kilometrů vybojoval čtrnácté místo. Navázal tak na jedenáctou pozici z časovky! Vítězem závodu se stal Belgičan Remco Evenepoel, který si po časovce připsal druhé zlato.

Mathias Vacek už před závodem avizoval, že nechce být v pelotonu jen do počtu. “Cítím se skvěle. Doufám, že budu schopný bojovat o nejvyšší příčky, ideálně o medaili,” vyznal se dvaadvacetiletý reprezentant.

Následně odvedl skvělý výkon. Držel se s přehledem v hlavním poli. Když měli závodníci v nohách dvě stě kilometrů, byl Mathias Vacek hodně aktivní. Několikrát se pokoušel naskočit do úniku, ale skupinky, v nichž se pohyboval, byly vždy dostiženy.

“Byl to velice těžký závod. Na začátku odjela skupina závodníků, kteří nebyli tak silní. Týmy Belgie, Dánska a Nizozemska průběh kontrolovaly. Už v nájezdu na okruhy se začalo závodit, vytvářely se menší skupiny. Musel jsem jet takticky, rozvážně a neplýtvat silami. Nemohl jsem být v každém nástupu. Někdy má člověk štěstí, že chytí správnou skupinu,” rekapituloval průběh závodu Mathias Vacek.

“Dokázal jsem z hlavního pole odjet s Attilou Valtrem a Tomsem Skujinšem, ale v posledním stoupání na Montmartre mi trošku došly síly. Nicméně jsem se dokázal chytit skupiny s Woutem van Aertem, Thomasem Pidcockem a Mathieu van der Poelem,” popsal dramatický závěr český reprezentant.

Čtrnácté místo znamená nejlepší výsledek českého silničního cyklisty v historii olympijských her. Maximum v hromadném závodě dosud držel Roman Kreuziger, který dojel v Londýně patnáctý! “Jsem s výkonem i výsledkem v Paříži spokojený. Čtrnácté místo je pěkné,” hodnotil Mathias Vacek.

Evenepoel má double

Cyklisté po startu, který obstaral slovenský fenomén Peter Sagan, zamířili na Versailles, následoval okruh západně od Paříže. Když peloton urazil dvě stě kilometrů, absolvoval ještě téměř tři okruhy ve francouzské metropoli, kde bylo klíčové stoupání k bazilice Sacré-Coeur do Montmartre.

Právě tam patnáct kilometrů před cílem nastoupil Remco Evenepoel, který v daný okamžik jel ve dvojici s Francouzem Valentinem Madouasem. O dvaadvacet kilometrů dříve tito dva uprchli ze skupiny hlavních aspirantů na vítězství.

Přestože měl Remco Evenepoel necelé čtyři kilometry před cílem defekt, jeho náskok byl natolik komfortní, že o zlato nepřišel. Jako první muž historie tak získal na jedněch olympijských hrách nejcennější medaili z časovky i hromadného závodu

Konečné pořadí (272 km): 1. Evenepoel (Bel.) 6:19:34 hod., 2. Madouas (Fr.) +1:11 min., 3. Laporte (Fr.) +1:16 min., 14. Vacek (ČR) +1:51 min.

Autor článku: Redakce