Paracyklistika

O paralympijské vavříny budou v Paříži bojovat i čtyři čeští cyklisté

O paralympijské vavříny budou v Paříži bojovat i čtyři čeští cyklisté

Ve středu 28. srpna se v Paříži opět rozhoří symbolický oheň, tentokrát ten paralympijský. Pomyslnou štafetu olympijských her přebírají hry paralympijské, v jejichž průběhu nastoupí do soutěží na 4,5 tisíce sportovců ve 23 sportech včetně dráhové a silniční cyklistiky. Česko budou reprezentovat čtyři cyklisté.

Paralympijské hry představují pro para sportovce stejný sportovní vrchol, jako olympijské hry pro sportovce bez handicapu. Probojovat se kvalifikací na hry je téměř stejně náročný proces jako u kvalifikace pro olympioniky.

Kvalifikační období na paralympiádu je dlouhé 2,5 roku a reprezentační týmy a sportovci bojují na Světových pohárech a mistrovství světa o každý bod do žebříčku národů, ze kterého se následně generují kvóty pro jednotlivé země.

V roce 2023 se čeští para cyklisté zúčastnili 3 světových pohárů na dvou kontinentech, které byly kvalifikačními závody UCI pro paralympijské hry Paříž 2024. Kvalifikace na PH jsou vždy finančně velmi náročné. Letošní účast reprezentace na těchto akcích se podařilo podpořit z více zdrojů. Kromě dotačních prostředků NSA se na financování podílela i Nadace ČEZ, která v rámci projektu Oranžové kolo darovala Českému svazu cyklistiky na podporu kvalifikace na paralympijské hry přes 50.000,- Kč.

České reprezentaci v para cyklistice se podařilo vybojovat 20. místo v žebříčku národů jak v mužích, tak v ženách, což ve výsledku znamenalo 2 + 2 místa do Paříže (ranking ZDE).

Nominačními kritérii Českého svazu cyklistiky se následně probojovali handbikeři Kateřina Antošová a Patrik Jahoda a tricyklisté Pavlína Vejvodová a Jindřich Mašín.

Jaké jsou ambice a očekávání českých závodníků a jak se na paralympiádu připravovali, Vám přineseme v dalších článcích zde na webu ČSC.

Nicméně si alespoň ve zkratce představme čtveřici závodnic a závodníků, kteří se v Paříži představí:

Kateřina Antošová – účastní se již 3. paralympijských her, závodí na handbiku kategorie H3. Největší úspěchy kariéry jsou 5. místo na paralympijských hrách v Tokiu nebo celkové vítězství ve Světovém poháru 2021.

Pavlína Vejvodová – reprezentuje od roku 2022 na tricyklu v kategorii T1 a přesto má na svém kontě vynikající výsledky z loňského MS Glasgow, kde se jí podařilo vybojovat dva tituly mistryně světa v časovce a v hromadném závodě a přidala i dva tituly mistryně Evropy 2023.

Patrik Jahoda – účastní se již 3. paralympijských her, závodí na handbiku kategorie H1. Mezi jeho největší letošní úspěchy patří 2. místo na SP Adelaide a dvě 3. místa na SP v belgickém Ostende.

Jindřich Mašín – reprezentuje teprve rok, závodí na tricyklu v kategorii T2. Blýskl se jako úplný nováček v loňském roce 7. místem na MS v Glasgow. Letos má na kontě již tři pódia – dvě 2. místa na SP v Maniagu a 3. místo na SP Ostende.

Čeští závodníci se představí v programu paralympijských her ve dnech 4.  9. v časovce a 5. a 7. 9. v hromadném závodě.

Kompletní program cyklistických disciplín paralympiády v Paříži najdete ZDE.

Mapa silničního okruhu v Clichy-Sous-Bois ZDE.

Foto: Jan Brychta a Michal Červený

Autor článku: Redakce