První etapu Okolo jižních Čech vyhrál Van de Putte

Belgický cyklokrosař Victor Van de Putte se stal vítězem úvodní etapy 11. ročníku mezinárodního etapového závodu Okolo jižních Čech. Ta vedla z Třeboně do Jemnice a měřila 130,4 km, jezdci při ní nastoupali 1368 metrů. Na start se postavilo 156 závodníků z 27 týmů, z nichž jich bylo 21 ze zahraničí.

První část etapy, vedoucí malebným prostředím třeboňských rybníků, neslibovala svým profilem žádná velká závodnická dramata. Přesto první pokus o únik přišel už na dvacátém kilometru hned za první rychlostní prémií v Lomnici nad Lužnicí. Záhy však byl dostižen a hlavní pole pokračovalo pohromadě.

Nicméně od stoupání na první vrchařskou prémii, tedy přibližně od padesátého kilometru, se na čele neustále střídaly nepočetné skupinky uprchlíků s náskokem jedné až dvou minut před hlavním polem. Závodníci se pohybovali v terénu Javořické vrchoviny, resp. České Kanady. Pole rozdělily krátká, ale příkrá stoupání. Nakonec největší úspěch slavila patnáctičlenná členná skupina a prvenství na pásce vybojoval belgický jezdec Victor Van de Putte, nejlepším Čechem byl na 13. místě Dominik Neuman (ATT Investmens). Druhou skupinu přivedl do cíle na 16. místě Jakub Ťoupalík (Elkov Kasper) se ztrátou sedmi vteřin.

1. Van de Putte (Belg.) 2:58:28, 2. Budzinski (Pol.), 3. Sondegaard (Dán.), 4. Kubiš (SR/Elkov Kasper), 5. Stosz (Pol.), 6. Liška (SR), …13. Neuman (ATT Investmens) všichni stejný čas.