Dráha

Ševčíková na MS v Dánsku desátá v omniu

Petra Ševčíková obsadila desáté místo v omniu na světovém šampionátu v dráhové cyklistice v dánském Ballerupu. Zajela tak svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa v kariéře.

Čtyřiadvacetiletá závodnice Dukly Praha vstoupila do olympijské disciplíny omnium skvěle, když v úvodním scratchi obsadila třetí místo z 24 startujících. V tempo race byla česká reprezentantka 14. a po dvou disciplínách jí patřilo průběžné osmé místo. Stejně na tom byla po třetí vylučovačce, kde skončila devátá.

V závěrečném bodovacím závodě už Ševčíkové trochu chyběly síly, na body nedosáhla, ale i tak z toho bylo výborné desáté místo v omniu. Jeho hvězdou byla Novozélanďanka Ally Wollastonová, která po čtvrtečním triumfu ve vylučovacím závodě brala druhé zlato. Celkem už je to na tomto MS její třetí medaile, protože má ještě bronz ve scratchi.

„Hodnotím to kladně. Samozřejmě tam bylo pár chyb, chybělo mi trochu sil v bodovačce. Zhodnotili jsme s Milanem Kadlecem tak, že delší omnia, které trvají třeba sedm hodin, mi jdou o trochu hůř než ta, která člověk smázne ve třech hodinách. Jsem ráda, že jsem bojovala o top ten. I když jsem vstupovala do bodovačky na osmé pozici, viděla jsem, že se Švýcarkou, která mě nakonec přeskočila, jsem nemohla držet krok, byla silnější. Takže jsem ráda, že mě porazil někdo silnější a neudělala jsem chybu,” řekla Ševčíková.

Malášek i Topinka v osobních rekordech

Jakub Malášek obsadil na kilometru s pevným startem 11. místo (1:00,951), Dominik Topinka byl 13. (1:01,223). I když oba zajeli nad svoje možnosti, mezi finálovou osmičku nepostoupili.

„Kuba si udělal osobák o hodně, jel fakt skvěle. Klobouk dolů před ním i před Dominikem, protože se trápí s nemocí. Až do ranních hodin jsme zvažovali, zda má vůbec startovat, jestli je to dobrý nápad pro jeho zdraví. Nakonec se rozhodl, že ano a ve fiále z toho byl taky super čas, osobní rekord. Oceňuji, že to v sobě překonal a dal to,“ hodnotil výkony reprezentační trenér sprinterů Petr Klimeš.

Adam Křenek bral v bodovacím závodě 14. místo z 24 startujících, když v úvodu závodu získal čtyři body, ale dál už vyšel naprázdno. Titul vybojoval v dramatickém finále Španěl Sebastian Mora Vedri díky bodové porci v posledním sprintu a o bod předstihl Dána Niklase Larsena.

Mužskou stíhačku jednotlivců vyhrál při neúčasti hvězdného Itala Filippa Ganny jeho krajan Jonathan Milan. Titul mistra světa navíc vyšperkoval novým světovým rekordem, jehož nová hodnota je nyní 3:59,153.

Výsledky

Muži, bodovací závod: 1. Mora Vedri (Šp.) 70, 2. Larsen (Dán.) 69, 3. Heijnen (Niz.) 65, … 14. Křenek (ČR) 4.

Stíhací závod jednotlivců, finále: Milan (It.) 3:59,153 – Charlton (Brit.) 4:00,232, o 3. místo: Bigham 4:03,807 – Tanfield (oba Brit.) 4:08,499.

1 km s pevným startem: 1. Lavreysen 57,321, 2. Hoogland (oba Niz.) +0,931, 3. Truman (Brit.) +1,348, … 11. Malášek, 13. Topinka (oba ČR).

Ženy, omnium: 1. Wollastonová (N. Zél.) 131, 2. Robertsová (Brit.) 119, 3. Stenbergová (Nor.) 110, … 10. Ševčíková (ČR) 74.

Sprint, finále: Finucaneová (Brit.) – van de Wouwová (Niz.) 2:0, o 3.místo: Satoová (Jap.) – Capewellová (Brit.) 2:0, … 24. Jaborníková (ČR).

Autor článku: Jan Krůta