Šumpík byl v časovce na Evropě necelé čtyři sekundy od stupňů vítězů

Skvělý výkon předvedl Pavel Šumpík v časovce na mistrovství Evropy v Belgii. Na trase dlouhé 31 kilometrů skončil mezi juniory na čtvrté příčce necelé čtyři sekundy od medaile.

Pavel Šumpík prožívá skvělou sezonu, což potvrdil v generálce na kontinentální šampionát při etapáku Giro della Lunigiana v Itálii, kde obsadil ve skvělé konkurenci celkové třetí místo.

Osmnáctiletý reprezentant v průběhu sezony šestkrát při časovce slavil vítězství, byť vždy se jednalo o výrazně kratší distanci ve srovnání s kontinentálním šampionátem. V Belgii figuroval na prvním mezičase po deseti kilometrech bronzový, v konečném účtování mu však stupně vítězů těsně unikly.

Druhý český junior Matěj Piták obsadil v časovce 41. místo, když na mistra Evropy Michiela Mourise z Nizozemska ztratil necelé 4 minuty.

Kaňkovská sedmá

Mezi juniorkami se do elitní desítky vešla talentovaná Nela Kaňkovská. “Sedmé místo je docela fajn výsledek. Trať byla pěkná, trošku foukalo. Ale to se dalo čekat. I tak jsem si závod moc užila,” hodnotila vystoupení v časovce na evropském šampionátu Kaňkovská, osmnáctiletá česká reprezentantka. Její reprezentační kolegyně Daniela Hezinová byla 22.

Titul vybojovala Španělka Paula Ostizová. Z bronzové medaile se raduje Slovensko díky svému velkému talentu Viktórii Chladoňové, která před necelými dvěma týdny získala v Andoře titul juniorské mistryně světa v cross country horských kola a bleskově se dokázala přeorientovat na silnici. Tam už si ji vyhlédl nizozemský gigant Visma-Lease a Bike, kde bude závodit od příští sezony.

V závodě žen U23 obsadila Julia Kopecký sedmnácté místo se ztrátou necelých dvou minut na novou mistryni Evropy Finku Ahtosalovou. Mezi muži U23 byl z dvojice Čechů lepší Daniel Rubeš, který dojel 23., Jan Bittner skončil 33. Zlato slaví domácí Belgie díky Alecu Segaertovi, jenž vyhrál časovku této kategorie na ME potřetí v řadě za sebou.

Časovku mužské elitní kategorie ovládl trochu překvapivě Ital Edoardo Affini, mezi ženami vybojovala titul domácí favoritka Lotte Kopecky. Česko v elitních kategoriích žádného zástupce nemělo.

Výsledky ME v časovce

Muži (31,3 km): 1. Affini (It.) 35:15, 2. Küng (Švýc.) +9, 3. Cattaneo (It.) +19, 4. Hoole +26, 5. Arensman (oba Niz.) +53, 6. Campenaerts (Belg.) +56.

Ženy (31,3 km): 1. L. Kopecky (Belg.) 39:00, 2. van Dijková (Niz.) +43, 3. Schweinbergerová (Rak.) +1:02, 4. Markusová (Niz.) +1:04, 5. Guazziniová (It.) +1:08.

Muži do 23 let (31,3 km): 1. Segaert (Bel.) 35:06, 2. Söderqvist (Švéd.) +30, 3. W. Mouris (Niz.) +34, … 23. Rubeš +2:58, 33. J. Bittner (oba ČR) +5:25.

Ženy do 23 let (31,3 km): 1. Ahtosalová (Fin.) 40:54, 2. Niedermaierová (Něm.) +29, 3. Schreiberová (Luc.) +31, …18. J. Kopecký (ČR) +1:59.

Junioři (31,3 km): 1. M. Mouris (Niz.) 37:08,60 min., 2. Schoofs (Bel.) +7 s, 3. Fietzke (Něm.) +23, 4. Šumpík +27, … 41. Piták (oba ČR) +3:53.

Juniorky (13,3 km): 1. Ostizová (Šp.) 17:52 min., 2. Knavenová (Niz.) +1, 3. Chladoňová (SR) +10, … 7. Kaňkovská + 45, 22. Hezinová (obě ČR) +1:20.

Autor článku: Redakce