Tým ATT Investments zvládl maďarskou misi na jedničku
Kontinentální tým ATT Investments se při závodě Kolem Maďarska v konkurenci devíti týmů z WorldTour a stejného počtu stájí z druhé divize skvěle zviditelnil.
Matúš Štoček získal po úvodní etapě vrchařský dres, ten následně vyměnil za dres nejlepšího v bodovací soutěži, který udržel až do konce závodu. V jedné ze dvou profilově nejtěžších etap se Márton Dina posunul na průběžné osmé místo v celkové klasifikaci, získal přitom bílý dres nejlepšího domácího závodníka a ten mu zůstal i po skončení závodu. V konkurenci dvaadvaceti týmů za sebou cyklisté ATT Investments, kteří skončili na čtvrtém místě, nechali hned osm týmů nejvyšší světové divize!
V Maďarsku šlo pro ATT Investments o jeden z nejprestižnějších závodů celé sezóny, protože to je jediný závod z kategorie ProTours, kterého by se měl zúčastnit.
Kategorii odpovídala konkurence. Své sestavy sem poslaly i týmy z naprosté světové špičky jako UAE Team Emirates, INEOS Grenadiers, Soudal-Quick Step, Bora-hansgrohe či Bahrain Victorious. V jejich řadách bylo možno vysledovat špičkové jezdce, jakými jsou Egan Bernal, Fabio Jakobsen, Sam Bennett, Dylan Groenewegen nebo Marc Hirschi.
Sestava špičkových světových sprinterů tu byla hlavně proto, že tři z pěti etap měly potenciál skončit hromadnou koncovkou. O konečném pořadí v soutěži jednotlivců ale měly rozhodnout dvě etapy profilově náročné, které obě končily na kopci. Celkové vítězství nakonec vybojoval Švýcar Hirschi z UAE.
V úvodní rovinaté etapě se dostal do úniku Matúš Štoček a vytěžil z toho červený dres nejlepšího vrchaře. V souboji dobré dvacítky špičkových sprinterů se Pavel Kelemen prosadil na 11. místo.
V druhé etapě zastoupil Matúše v úniku Daniel Turek a měl významný podíl na tom, že i po této etapě patřil slovenskému cyklistovi červený dres. Do sprinterského souboje tentokrát Pavel Kelemen nezasáhl, protože se citelně potloukl v pádu, v kterém se ocitl nezaviněně.
I v třetí etapě byl k vidění v denním úniku dres ATT Investments. Znovu to byl Matúš Štoček, který se do něj dostal aktivní jízdou, a po jejím skončení vyměnil červený dres za zelený nejlepšího v bodovací soutěži. Márton Dina ve strmém dojezdu obsadil 10. místo a v průběžném pořadí se posunul na 8. místo. Tím získal i bílý dres nejlepšího maďarského závodníka. Webové stránky závodu to označily za největší senzaci dne.
Ve čtvrté, taktéž profilově velmi náročné etapě, sice Márton Dina klesl na 17. místo, ale bílý dres udržel a zasloužil se o to, že v součtu tří nejlepších závodníků uhájil ATT Investments 4. místo v týmové soutěži. Matúš Štoček i nadále vedl bodovací soutěž.
Vše mělo vyvrcholit rovinatou etapou v Budapešti, ale povětrnostní podmínky vedly organizátory i týmy k dohodě, že riziko pádů je tak enormní, že bude nejlepším řešením etapu neutralizovat a jako konečné výsledky vyhlásit ty po čtvrté etapě.
Český kontinentální tým přijel do Maďarska s cílem být vidět aktivním pojetím závodění, pokusit se získat nějaké dílčí úspěchy na prémiích či v dílčích soutěžích a jako vrchol pokusit se dostat svého závodníka do první desítky konečného pořadí.
Nejsmělejší cíl se sice v konečném účtování splnit nepodařilo, ale v naplnění ostatních cílů byli cyklisté ATT Investments, jejichž sestavu tvořili ještě Jakub Otruba a Jiří Petruš, úspěšnější, než si bylo možno před závodem vůbec představit. Za svou aktivitu a dosažené výsledky byli odměněni 11 UCI body. „Výkon a výsledky, kterých jsme dosáhli, jsou vysoko nad očekáváním. Pokud se vám podaří držet po celý závod některý z dresů doprovodných soutěží, být tři dny v úniku – a to jsme mohli být i počtvrté, kdyby nezafungovala hierarchie týmů – tak to už není náhoda, to je o výkonnosti a schopnostech. Samozřejmě škoda, že se Márton v předposlední etapě neudržel s nejlepšími, ale konkurence tu byla obrovská a pro něj to zároveň je velké povzbuzení a výzva do dalších významných etapových závodů, na které se chystáme. Kluci odvedli skvělou práci a za mě naprostá spokojenost,“ řekl majitel a manažer týmu Radim Kijevský.
Autor článku: Jan Krůta