Úvodní závod HSF System Cupu vyhráli belgičtí cyklokrosaři

Belgičtí jezdci Victor van de Putte a Alicia Francková ovládli první závod cyklokrosového seriálu Českého poháru – HSF System Cupu. Ten odstartoval s velice početným polem ve všech kategoriích s týdenním zpožděním v Dolních Vítkovicích v Ostravě, když před týdnem byl pro povodně zrušen původně úvodní závod ve Veselí nad Lužnicí. V podniku kategorie C2 mezinárodního kalendáře UCI byli k vidění jezdci z devíti zemí světa.

Belgičanovi van de Puttemu se v Ostravě daří, po dvou triumfech v loňském roce proměnil i svůj třetí start na zdejším okruhu v prvenství. A nebylo o něm pochyb prakticky od startu.  Druhý za ním skončil Guus van den Eijden z Nizozemska a výborné třetí místo vybojoval dvacetiletý Maximilián Kerl z TJ Auto Škoda Ml. Boleslav, který tak zajel svůj nejlepší výsledek v kariéře.

„Bylo to docela těžké. Na bahně to bylo hodně silové a klouzalo to a důležité bylo nedělat chyby a nepadat. Muselo se docela často měnit kolo a výjezdy se musely běhat. Moje taktika byla dobře odstartovat a pak jet bez chyb a to se docela povedlo. Sezonu jsem otevřel v Německu, kde se to moc nepovedlo, ale vypadá to, že se do toho dostávám,“ řekl trochu překvapivě nejlepší český jezdec závodu.

Start vyšel nejlépe při absenci české jedničky Michaela Boroše, který ještě odpočívá po silničním mistrovství světa, Václavu Ježkovi, ale rychle nejčelnější místa opustil a na nich se usadilo trio pozdějších medailistů. Již ve třetím ze sedmi okruhů však jel osamoceně na čele van de Putte a i další dva jezdci měli mezi sebou rozestupy a víceméně si své pozice hlídali. Marně se je zkoušel dojel obhájce celkového prvenství domácího poháru Marek Konwa, který nakonec dojel čtvrtý.

Ani v závodě žen nebyla na startovní čáře nejlepší naše cyklokrosařka, Kristýna Zemanová dala přednost světovému šampionátu v gravelu v belgické Lovani. Tím se cesta k vítězství otevřela dalším závodnicím. Nejlépe toho využila Francková, kterou na stupně vítězek doprovodily Bára Jeřábková (Brilon Racing Team MB) a Amálie Gottwaldová (CP team).

Od prvního okruhu to byl prakticky souboj o prvenství mezi Franckovou a Jeřábkovou. Ve druhém okruhu získal Belgičanka asi čtvrtminutový náskok, který však domácí závodnice v následujícím téměř zlikvidovala a do posledního kola vjížděla s mankem pouhých dvou vteřin. V něm ji však již začaly na těžkém okruhu docházet síly a nakonec musela ještě hájit druhou pozici před výborně jedoucí loňskou juniorskou českou šampionkou Gottwaldovou.

Muži: 1. van de Putte (Belg.) 59:02, 2. van den Eijden (Niz.) +28, 3. Kerl (TJ Auto Škoda Ml. Boleslav) +58, 4. Konwa (Pol./TJ Auto Škoda Ml. Boleslav) +1:30, 5. Degenkolb (Něm.) +1:35, 6. Ulík (SR/EXPRES CZ – BMD Team Kolín) +1:35.

Ženy: 1. Francková (Belg.) 40:23, 2. Jeřábková (Brilon Racing Team MB) +18, 3. A. Gottwaldová (CP team) +26, 4. Krzystalaová +40, 5. Mulová (obě Pol.) +41, 6. Vaníčková (Brilon Racing Team MB) +1:34.

Junioři: 1.Hofer (Rak.) 34:42, 2. Hájek (Brilon Racing Team MB) +1:07, 3. Kristl +1:13, 4. Svoboda (všichni Brilon Racing Team MB) +1:23, 4. Hettegger (Rak.) +1:32, 6. Šoltés (SR) +1:34.