Sálovka

Hrdlička ml. se Staňkem jsou mistři republiky pro rok 2024

Ve sportovní hale TJ Pankrác v Praze se v sobotu 28. září uskutečnilo finále mistrovství České republiky v sálové cyklistice. Po dvou letech o titul bojovali opět dohromady jak hráči kolové, tak závodníci a závodnice v krasojízdě.
Do finálového turnaje postoupily čtyři nejlepší týmy kolové uplynulé sezóny. Po čtyřech soutěžních kolech Škoda Extraligy to byly dle pořadí týmy : Sokol Zlín 1 , Favorit Brno , SC Prima Nezamyslice a MO Svitávka. Tyto týmy bojovaly na finálovém turnaji nejen o titul mistrů republiky ale také o cenné body do celkové kvalifikace pro letošní světový šampionát a pro účast ve světovém poháru v roce 2025.

Herní systém mistrovství byl následující, prvně se v základní skupině utkal každý s každým a týmy na prvních dvou místech se pak měly utkat o titul a týmy na třetím a čtvrtém místě o bronzové medaile. Základní část turnaje ovládl tým MO Svitávky ( Jiří Hrdlička ml. / Roman Staněk ) , který zvítězil postupně nad Zlínem 6:4 , Favoritem Brno 6:2 a ve třetím utkání i nad týmem Nezamyslic v poměru 6:5. Už po druhém utkání měla ale Svitávka jistotu účasti ve finále.

O postup do finálového klání bojovali v posledním skupinovém utkání hráči Sokola Zlín 1 ( Tomáš Horák / Radek Adam ) a Favoritu Brno ( Ludvík Písek / Robert Zvolánek ). Oba týmy měly po dvou odehraných utkáních shodně tři body za výhru nad týmem SC Prima Nezamyslice ( Petr a Martin Přikrylovi ). Zlín porazil Nezamyslice těsně 2:1 a Favorit Brno zvítězil 5:2. Souboj o postup do finále vyšel lépe zlínské dvojici, která po výhře 6:1 mířila do boje o titul proti Svitávce.

Svitávka ale nenechala nic náhodě a ve finále opět porazila zlínskou dvojici , tentokrát v poměru 7:5. Bez jediného zaváhání se tak Hrdlička ml. se Staňkem mohli radovat z prvního společného titulu mistrů republiky v elitní kategorii. Umístěním na mistrovství ČR byla rozkryta také hádanka ohledně nominačních bodů pro letošní mistrovství světa. Již na posledním soutěžním kole Extraligy si první místo po propadu Favoritu Brno vlivem zranění Roberta Zvolánka zajistila účast na světovém šampionátu zlínská dvojice. Tomáš Horák s Radkem Adamem tak budou reprezentovat Českou republiku v německých Brémách. To se uskuteční v termínu 25. – 27. října. Stejně jako v minulém roce ve Skotsku budou náhradníky čerství mistři republiky Hrdlička ml. se Staňkem, kteří se na celkové druhé místo vyhoupli díky povedenému vystoupení na domácím šampionátu.
V roce 2025 se pak pro prestižní seriál světového poháru kvalifikovaly týmy Sokola Zlín, MO Svitávky a Favoritu Brno.

Autor článku: Štěpán Klíma