Jan Smolík slaví osmdesátiny
Významné životní jubileum, osmdesáté narozeniny, oslaví na Štědrý den jeden z nejúspěšnějších českých cyklistů, legenda Závodu míru Jan Smolík. Po Janu Veselém druhý československý vítěz tohoto závodu patřil ke generaci závodníků, která se zasloužila o rozmach naší silniční cyklistiky. Byl populární, pro elegantní jízdu, dobrý spurt a jízdu v kopci ho novináři přirovnávali k legendárnímu Eddymu Merckxovi. A diváci volávali: „Smolíčku, pacholíčku, dojeď nám ve žlutém tričku.“
Na rozdíl od spousty svých vrstevníků měl od počátku jasno, že bude cyklistou. V rodném Hradci Králové se v patnácti letech přihlásil do Slovanu a začal vyhrávat dorostenecké závody. Na vojně v Dukle Brno šla jeho výkonnost prudce nahoru a přišly úspěchy i v kategorii dospělých. V zimě roku 1962 byl Smolík členem týmu Dukly, který byl třetí na mistrovství republiky v cyklokrosu. Přišla vítězství v domácích etapových závodech a roku 1963 první start v Závodě míru.
Skončil tehdy sice až osmatřicátý, ale poté vyhrál těžký pětietapový závod Krušnohořím a Šumavou a v novém traťovém rekordu i populární Praha – Karlovy Vary – Praha. V roce 1964 oblékl Jan Smolík v druhé etapě Závodu míru žlutý trikot vedoucího jezdce a přivezl ho až do cíle. Prvenství mohl zopakovat i v roce 1967, ale o prvenství přišel vinou krize v etapě do Ústí nad Labem a skončil čtvrtý. I tak ale dosáhl v kdysi populárním závodě skvělé bilance: vyhrál šest etap a v jedenadvacti nesl žlutý dres.
Jednou byl mistrem republiky v kategorii jednotlivců, třikrát v časovce družstev, vyhrál etapové závody Kolem Slovenska a Bohemii. Na OH 1964 odstoupil po hromadném pádu, o čtyři roky později v Mexiku byl třiadvacátý. Roku 1973 skončil a stal se trenérem.
Autor článku: Jaroslav Cícha