Tábor uspořádá světový šampionát už počtvrté
V úterý 28. listopadu proběhla v prostorách Bike & Ski Radotín v Praze tisková konference k cyklokrosovému mistrovství světa v Táboře.
Za předsednickým stolem společně zasedli zástupci pořadatelů, ČSC, závodníků a sponzorů. Jmenovitě se jednalo o cyklokrosaře Zdeňka Štybara, starosty Tábora Štěpána Pavlíka, hejtmana Jihočeského kraje Martina Kubu, předsedy organizačního výboru MS Petra Balogha, reprezentačního trenéra Petra Kloučeka, prezidenta Českého svazu cyklistiky Petra Mareka, náměstka hejtmana Jihočeského kraje Pavla Klímu a cyklokrosařku Kristýnu Zemanovou.
„Cyklokros je úžasná cyklistická disciplína, která přináší nezapomenutelné okamžiky, kombinuje rychlost, hbitost, houževnatost, šikovnost a silnou dávku adrenalinu, proto ho milují fanoušci po celém světě,“ zaznělo v úvodu z úst Petra Balogha.
Historie
Mistrovství světa v cyklokrosu se v České republice koná již pošesté. Poprvé v roce 1972 v Praze, poté v roce 1987 následovala Mladá Boleslav. V roce 2001 se světový šampionát poprvé konal v Táboře a čeští závodníci zaznamenali historický úspěch v podobě šesti medailí. Martin Bína se stal juniorským mistrem světa, Češi ještě přidali tři stříbra a dva bronzy.
V roce 2010 hostil Tábor cyklokrosové mistrovství světa podruhé a naši reprezentanti vybojovali dvě zlaté medaile. Mistrem světa v kategorii muži elite se stal Zdeněk Štybar a v kategorii juniorů Tomáš Paprstka.
Při třetím konání mistrovství světa v Táboře v roce 2015 jsme bohužel vyšli medailově naprázdno. Celkově čeští reprezentanti získali na mistrovství světa konaných v České republice, potažmo Československu dvanáct cenných kovů, z toho hned osm v Táboře.
„Po famózním sportovním úspěchu v roce 2001 se podařilo v Táboře vybudovat sportovní areál Komora. Národní cyklokrosový stadion nám závidí celý cyklokrosový svět. To hrálo při naší kandidatuře rozhodující roli v rozhodování pořadatelství. Rád bych při této příležitosti připomněl jedno jméno – dlouholetý funkcionář UCI Vladimír Holeček, který významně přispěl ke všem táborským kandidaturám,“uvedl Petr Balogh.
Představení tratě
Významné body táborské tratě jsou pojmenovány po velikánech českého cyklokrosu. Diváci mají možnost se seznámit se sektory – Fišerova šikmá plocha, Šimůnkova zatáčka, Štybarova šikana, Dlaskovy schody, Švýcarsko, překážky u Sv. Anny a Abeelova zatáčka.
Nově došlo ke křížení tratě, na ploše areálu budou k dispozici tři velkokapacitní stany pro diváky a tři velkoplošné obrazovky. Chybět nebude velká expo zóna partnerů MS, tribuna pro diváky v cílové rovince a nově postavená dvousetmetrová pyramidová tribuna u překážek. „Cílem je vytvořit ďábelskou atmosféru, která požene české závodníky vpřed. Proto vyzýváme všechny fanoušky cyklokrosu, aby si s sebou vzali bubny, píšťalky, trumpety, řehtačky a samozřejmě české vlajky,“ žádá Balogh fanoušky.
Doprava
Na tiskovou konferenci dorazili hosté a novináři do Bike & Ski Radotín vlakem. „Je to proto, že se České dráhy staly oficiálním dopravcem světového šampionátu. Věřím, že nám pomohou řešit dopravní situaci tím, že rychlíky budou v době konání šampionátu zastavovat na zastávce Čápův Dvůr v blízkosti místa konání. Jízdní řády zveřejníme na našem webu,“ vysvětlil Balogh.
Text Petr Hofbauer, foto Jaroslav Svoboda
Autor článku: Admin