Tipy na první tréninky po zimě
Venkovní teploty sice v posledních dnech šplhají nahoru, ale na dobu, kdy v sedle kola vyrážíme ven v krátkých rukávech se slunečními brýlemi, si zřejmě ještě nějaký týden počkáme. Nicméně i jízda v chladnějších podmínkách může přinést hodně potěšení a patřičný efekt při budování formy. Není nic lepšího, než když i během zimních měsíců protočíte nohy na čerstvém vzduchu. Cyklistika v zimním období má ovšem určitá specifika. Jaká pravidla a zákonitosti je třeba ctít?
Kvalitní oblečení
Klíčový faktor, při jehož splnění se vám hlavou nebude po celou dobu jízdy honit, jak velké je chladno. Mějte na paměti, že hlavní je mít oblečení odolné proti větru a vodě, abyste v sedle kola zůstali v suchu a teple. Pokud se odhodláte v zimních měsících, kdy se teploty pohybují kolem nuly, na kolo vyrazit, odolejte pokušení navlékat se do přespříliš teplých svršků, které navíc nebudou funkční.
Pokud se bude teplo hromadit pod vaším oblečením, zpotíte se, oblečení bude mokré a radost ze sportu nulová. Dbejte proto pečlivě na skladbu a správné vrstvení oblečení. Nezapomínejte na rukavice, protože prsty na rukou jsou nejvíce náchylné k prochladnutí. Pokud nemáte zimní tretry, používejte rovněž návleky na boty, aby zůstaly nohy v teple. Nezapomeňte také na čepici či čelenku pod helmu. A čiré brýle. Pokud si nejste jisti, zda máte dostatek oblečení, nebo naopak nejste příliš nabalení, prostě na pár minut zajděte ven. A pamatujte, že se v sedle kola do určité míry zahřejete.
Jídlo a pití
Nevyrážejte na kolo hladoví. Byť bude vaše jízda kratší, je příjem energie stejně důležitý jako na jaře či v létě. A přestože tělu dodáte kalorie, vždy mějte jídlo i pití u sebe. Jen je třeba pamatovat, že při nízkých teplotách některé tyčinky změní podobu v nekonzumovatelný kámen, tudíž je potřeba umístit jídlo do místa, kde udržíte teplo, nebo zvolit kupříkladu energetický gel. A nezapomínejte pít! Přestože není zřejmé, že se pod vrstvami oblečení potíte, ke ztrátě tekutin dochází za jakékoliv teploty.

Světla
Řada cyklistů používá světlo na kole už po celý rok. V měsících mimo hlavní cyklistickou sezonu by mělo jít o samozřejmost pro každého, neboť v ponurých a zatažených dnech, kdy je slunce nejslabší, je třeba být na kole vidět. Investice do světýlek doplněných ideálně o blikačky a reflexní pásky vás rozhodně nezruinuje a získáte jistotu, že ani případný rychlý nástup tmy nezpůsobí problémy. Nezapomínejte před jízdou kontrolovat stav baterií u všech světelných zdrojů.
Zimní kolo
Podle množství kilometrů, které hodláte absolvovat na silnicích plných posypového materiálu a často zbytků soli, zvažte investici do druhého kola. Od podzimu do časného jara je trénink o objemu a vytrvalosti, nikoliv o rychlosti. Proto stačí použití rámu s levnějšími součástkami, širšími pneumatikami a klidně i lehčími převodovými stupni, tudíž se lépe vyrovnáte s pomalejším zimním tempem. Pokud sáhnete po starém hliníkovém kole, které máte zašantročené v garáži či sklepě, počítejte s poklesem průměrné rychlosti. Ale až se na jaře vrátíte ke své „jedničce“, budete létat.
Pečlivá údržba
Bez ohledu na fakt, zda používáte „jedničku“ nebo zimní kolo, věnujte zvláštní pozornost řetězu, ozubeným kolečkům, lankům, nábojům a středovému složení. Snažte se pravidelně odstraňovat špínu, kontrolujte opotřebení ráfků a brzdových destiček, neboť vlhké počasí má na dané části neblahý vliv. Nečistoty z prosolených silnic mohou způsobit velké problémy, proto lanka pravidelně kontrolujte. Pečlivou údržbou minimalizujete mechanické závady.
Buďte připraveni na defekty
Defekty jsou nedílnou součástí zimních jízd. Zákonem schválnosti platí, že čím horší počasí, tím je defekt pravděpodobnější. Zimní klimatické podmínky spojené s větrem, jako by přitahovaly na cesty kousky křovin a trny, navíc většinou v nejméně příznivém místě zvolené trasy. Nevyrážejte proto bez dvou rezervních duší a pumpičky. Pokud jedete ve skupině, rozhodně nespoléhejte na parťáky. A mějte na paměti, že použití nafukovacích „bombiček“ v teplotách kolem nuly není spolehlivé.

Správné pneumatiky
Úzké pláště nezaručují právě nejlepší přilnavost. Je proto vhodné na zimní měsíce kolo přezout. Zejména u silničních kol se vyplatí investice do plášťů, které jsou speciálně zpevněné pro jízdu v náročnějších podmínkách pro dané roční období.
Blatníky
V zimních měsících či prvních jarních týdnech je jejich použití naprostou nutností. Vaše sedací část, záda i jezdec, který vás bude doprovázet, rozhodně montáž blatníků ocení. Bahno v obličeji, stejně jako gejzíry vody za mokrých podmínek, rozhodně nejsou ničím příjemným.
Čekejte nejhorší
Než šlápnete u domu do pedálů, zkontrolujte počasí. Trasu plánujte s rozumem, aby odpovídala klimatickým podmínkám. Ideálně, aby v případě nenadálého rozmaru počasí bylo možné porci kilometrů zmenšit. Mějte u sebe nabitý telefon a peníze pro případ, že budete domů muset veřejnou dopravou nebo budete v kavárně čekat na odvoz od někoho z rodiny.
Využijte válce či trenažer
Když je počasí brutálně nepříznivé a vyjížďka v přírodních podmínkách nemyslitelná, trénujte na trenažeru nebo se zaměřte na trénink středu těla a kompenzační cvičení.
Foto: Kalas Sportswear a Jan Brychta
Autor článku: Redakce