UCI

Turek desátý na MS v ecyklistice: Zážitek na celý život

Turek desátý na MS v ecyklistice: Zážitek na celý život

Desátou příčku obsadil Daniel Turek na mistrovství světa ve virtuální cyklistice, které se uskutečnilo poslední říjnovou sobotu v Abu Dhabí. Český reprezentant patřící na soupisku formace ATT Investments startoval na šampionátu na divokou kartu. Mistrem světa se stal Němec Jason Osborne z Německa.

„Byla to akce, na kterou budu vzpomínat celý život. Mezi závodníky panovala neskutečná atmosféra. Stejně tak v publiku. Celkově uspořádání eventu bylo na absolutní top úrovni. Osobně jsem splnil cíl a dokončil mezi desítkou nejlepších. Byla to prostě pecka,“ hodnotil vystoupení na mistrovství světa ve virtuální cyklistice Daniel Turek.

Český reprezentant obdržel divokou kartu po intervenci Českého svazu cyklistiky a také díky svému jménu, které už i ve světě e-sportu něco znamená. Je dvojnásobným mistrem republiky a minulý rok na šampionátu rovněž startoval.

Mistrovství světa, které se uskutečnilo na virtuální platformě MyWhoosh, se skládalo ze tří etap. „Bylo to těžké jako prase. Do poslední etapy se mi ani nechtělo startovat, jak jsem měl uřízlé nohy,“ přiznával s úsměvem Daniel Turek.

Cyklisté měli nejprve patnáct minut na vytvoření nejrychlejšího času v segmentu dlouhém tři sta metrů, který byl součástí okruhu dlouhého 1600 metrů. Nejrychlejší jezdec získal dvacet bodů, následně body přidělené podle pořádaní kaskádovitě klesaly.

„Byla to velká kočkovaná. Mně se úplně nepovedl první sprint, ale ve výsledku první etapa byla nejméně důležitá. Ženský závod v první etapě se vlastně skládal z jediného sprintu, a pak už to byla nuda. Já byl po prvním pokusu šestnáctý, tak jsem říkal, že dojedu dopředu a zkusím ještě jeden sprint. Tušil jsem, že toho intervalu budu litovat. Ale chtěl jsem udělat nějakou show. Najeli jsme do sprintu hodně pomalu, nastoupil jsem a začal dupat. Ohlas od fanoušků v sále byl neuvěřitelný,“ líčil Daniel Turek, jak pozitivně reagovalo publikum, v kterém byli i Tadej Pogačar a Peter Sagan.

„Možná jsem se druhým sprintem připravil o dvě místa v konečném pořadí, ale to nehrálo roli. Rozhodně jsem pobavil diváky. Organizátoři, kteří byli v backstage, nevěděli, co se děje. Jestli někdo nespadl. Až následně zjistili, že lidé bouřlivě reagovali na můj sprint. Ale je fakt, že mi ten druhý pokus uříznul nohy,“ popisoval Daniel Turek.

Druhou etapu tvořil okruh na devět kilometrů, kde bylo stoupání dlouhé 1500 metrů. Body se udělovaly za pozici v nájezdu do stoupání, následně pro nejrychlejšího na vrcholu, a pak také při průjezdu cílem. „Byla to férovka v kopci. Myslím, že nebýt druhého sprintu v první etapě, byl bych na tom o pár míst lépe. Ale v konečném důsledku jsem byl zase kolem desítky,“ hodnotil Daniel Turek.

Závěrečné třetí dějství se skládalo ze čtyř kol na okruhu dlouhém čtyři kilometry. Body se udělovaly podle pořadí průjezdu do dalšího kola, přičemž cílový průjezd byl honorován dvojnásobným počtem bodů. Cílová čára přitom byla na závěr stoupání se sklonem dvanáct procent, které jezdci vyjížděli přibližně padesát sekund.

„Poslední etapa byla nejhorší. Sprint v kopci na pětačtyřicet vteřin, při výkonu kolem deset wattů na kilogram. Čtyřikrát opakovat, to není můj šálek. Jakmile jsme najeli do kopce, tak mi to moc nejelo. V posledním kopci už někteří vykvetli, takže jsem byl trošku lepší,“ ohlédl se za třetím dějstvím Daniel Turek.

V konečném účtování nasbíral 107 bodů. Vítězný Jason Osborne získal 177 bodů, stříbrnou medaili vybojoval Lionel Vujasin z Belgie se 174 body, bronz slavil Kasper Borremans z Finska (164 bodů). „Vítěz jezdil do letoška za Alpecin, minulý rok startoval na Vueltě. Vujasin je hvězdou esportu a bronzový Borremans má na další čtyři roky kontrakt v Bahrain Victorious. Tím je myslím řečeno vše,“ komentoval medailové pozice Daniel Turek.

Specializované weby upozorňují, že při čtvrtém ročníku se poprvé v historii šampionát obešel bez technických zádrhelů. „Bylo to vážně dokonalé. Doufám, že se mi poštěstí ještě někdy v kariéře vybojovat si účastnické místo. Byla to pecka,“ uzavíral Daniel Turek.

Mezi ženami získala titul Kate McCarthyová z Nového Zélandu, stříbro získala Gabriela Guerrerová z Brazílie, bronz Švýcarka Kathrin Fuhrerová.

Foto: archiv Daniel Turek

Autor článku: Redakce