Tým ATT Investments na startu sezóny s velkými ambicemi
Den před ostrým startem do nové závodní sezóny sezval tým ATT Investments ve spolupráci s Mercedes-Benz Praha novináře, sponzory a vybrané závodníky, aby oficiálně představil tým, jeho ambice a odtajnil závodní program. Ten bude z části kopírovat loňský, ale změna k vyšší kvantitě, ale hlavně kvalitě je zřejmá. Především jde o navýšení počtu podniků UCI kategorie 1 a zvláště pak jako jediný kontinentální tým stane na startu závodu druhé nejvyšší kategorie UCI Okolo Maďarska.
Jezdci ATT Investments loni závodili jak na domácí, tak mezinárodní scéně. V dresu ATT Investments i v dresech národních reprezentací Česka, Slovenska a Německa. V závodech z kalendáře UCI i mimo něj. A také kromě silnice i v cyklokrosu včetně národní reprezentace.
Mezi domácí závody patřilo mistrovství republiky kategorie Elite i kategorii U23, Sazka Tour, Visegrad CZE a Okolo jižních Čech. Ale také RBB Tour a závody českého poháru ŠKODA CUP.
Více závodních dnů odjezdili ale v zahraničí. Šlo jak o jednorázové, tak etapové závody. Převažovaly podniky nejnižší kategorie UCI, tedy tzv. dvojkové, pochopitelně vyšší prestiž a konkurenci měly závody jedničkové. Těch absolvovali celkem pět: Sazka Tour, Okolo Slovenska, Okolo Rumunska, Okolo Estonska a druhý rumunský Sibiu Tour.
Projezdili přitom velký kus Evropy, když závodili mimo Českou republiku celkem ve 13 zemích. Kromě Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Chorvatska, Slovinska, Rumunska, Řecka a Estonska také v Dánsku, Nizozemsku, Lucembursku a Belgii.
Celkem si v závodech UCI v průběhu 90 závodních dnů připsali dvě prvenství, čtyři 2. a šest 3. míst včetně dalších umístění do top ten a dílčích úspěchů v podobě vítězství v týmové či vrchařské soutěži, jakož i ocenění pro nejaktivnější jezdce atd.
V součtu všech výsledků jim to dalo 622 UCI bodů, které je posunuly na 24. místo mezi 180 kontinentálními týmy světa.
Pro letošek tým opustilo šest závodníků, které nahradila sedmička nových tváří. Většina z nich jsou ale již dostatečně zkušení cyklisté jak domácí, tak zahraniční, z nichž část se pasovala do role lídrů týmu. Máme na mysli Mihkela Räima, Mártona Dinu, Jakuba Otrubu a Daniela Turka.
Kapitánem týmu zůstává služebně nejstarší Jiří Petruš. Z cizinců v týmu bude působit i nadále Matúš Štoček a nově Estonec Gert Kivistik. S cílem prosadit se v hromadných koncovkách přišel několikanásobný olympionik Pavel Kelemen. V týmu pokračují Petr Klabouch, Tomáš Jakoubek, Michal Schuran a Jan Kašpar. Do kategorie U23 pak patří Karel Camrda, Daniel Sporysch, Matěj Stránský a letošní nováček z juniorské kategorie Filip Chýle, který přišel z Ústeckého Centra Cyklistiky.
Tým je vyrovnaný věkově i co se týče cyklistické specializace. Má zkušeného cyklistu, který o málo překročil třicítku, stejně jako loňského juniora. Má sprintery, klasikáře, vrchaře i jezdce na celkové pořadí v etapových závodech. Má dělníky, lidi do úniků a pro dílčí úspěchy i lídry.
Závodní program ATT Investments pro letošní sezónu je podobný tomu loňskému. Se 16 závodníky bude ale jezdit častěji dvojprogram. Hlavní rozdíly tkví jak ve větším počtu závodů, tak v jejich kvalitě.
Především k pěti loňským etapovým závodům kategorie 2.1 přibývá šestý Okolo Řecka. Ale hlavně se tým premiérově zúčastní závodu druhé nejvyšší kategorie Okolo Maďarska. To je změna nejpodstatnější.
Další důležitou změnou je větší počet závodů na západ od našich hranic, kde bývá konkurence přeci jen o něco – a někdy o dost – vyšší než v závodech střední, resp. východní Evropy. K těm, které jeli závodníci ATT Investments již loni, přibyly především závody jednak v Itálii, ale hlavně ve Francii, kde mají naplánováno hned pět etapových závodů!
Kromě toho se zvýšil i počet dvojkových závodů ve střední Evropě, ať už jde např. o etapáky v Bulharsku, Srbsku či Rakousku.
A ani to není všechno. ATT Investments projevil zájem absolvovat další dva významné jedničkové etapáky Okolo Rakouska a Okolo Chorvatska. Dostat se tam je velmi obtížné především proto, že existuje značný zájem o účast mezi týmy nejvyšší divize. Například loni v Chorvatsku startovalo pět World týmů a devět Pro, tedy týmů druhé divize. Aktuálně tedy tým stojí ve frontě a čeká, zda mu pořadatelé přidělí startovní čísla.
Jedním z nejzkušenějších borců v sestavě ATT Investments je Daniel Turek. Šest let strávených v týmů Israel Cycling Academy, z toho tři roky v úrovni ProTeams, a následně dva roky v rakouském kontinentálním Felbermayr-Simplon Wels, jsou toho dokladem. Jak on vnímá závodní program svého nového týmu?
„Co se týče dvojkových závodů, jde rozhodně o nadstandard jak množstvím, tak kvalitou. Ten zásadní rozdíl tkví v počtu závodů kategorie 1 a hlavně účasti na závodu kategorie Pro. Tohle se podle mého odhadu povede tak pěti kontinentálním týmům ze všech, které jsou registrovány u UCI a že jich bude kolem dvou stovek.“
Můžete mít početný tým, můžete mít kvalitní závodní program, ale v cyklistice potřebujete i kvalitní materiál.
„Materiál nemůžeme mít lepší. Na stejných bicyklech s obdobnou výbavou jezdí World tým Groupama-FDJ, což hovoří za vše. Osobně si dost slibuji od špičkového materiálu i to, že bude mou výhodou při mistrovství republiky v časovce, která patří v hierarchii mých letošních cílů hodně vysoko,“ řekl Jakub Otruba, s nímž tým počítá jako s jedním z lídrů do nejvýznamnějších profilově náročnějších etapových závodů.
A jaké že jsou tedy ambice? Stát se domácí jedničkou, prosadit se na mistrovství republiky, nominovat se na reprezentační starty včetně mistrovství světa, ale hlavně dostat se mezi absolutní světovou špičku mezi světovými kontinentálními týmy.
„Moje firma obchoduje mezi jiným se zlatem. Takže čím víc budeme mít zlata ze závodů, tím lépe,“ shrnul stručně, s lehkou nadsázkou, ale výstižně ambice tohoto českého kontinentálního týmu majitel firmy ATT Investments Miroslav Zadák.
FOTO: Filip Bezděk
AUTOR: TZ ATT Investments
Autor článku: Admin