Věřím, že naše XCO zase čeká medailová budoucnost, říká předseda komise MTB Dlohoš
Josef Dlohoš je předsedou komise MTB Českého svazu cyklistiky a zároveň promotérem Českého poháru v cross country. V rozhovoru o české MTB scéně hovoří nejen o významných akcích, které nás doma letos čekají, ale i o progresu nových disciplín nebo boji o olympiádu v Paříži a vyhlídkách na budoucnost.
Když se ještě ohlédneme za rokem 2022, jaký z pohledu českého MTB byl?
Takový standardně průměrný. Co se týče výsledků, tak nám na velkých závodech dělala největší radost mládež. Top výsledkem byl titul juniorské mistryně Evropy Simony Spěšné v shorttracku. V elitě získal Jarda Kulhavý bronz na mistrovství Evropy v maratonu v rámci Malevil Cupu, což byla krásná tečka za jeho skvělou kariérou. Za zmínku stojí i 3. místo Zuzky Šafářové na ME U23 v eliminátoru. Ale další top výsledky tam nebyly. Je normální, že každou disciplínu nějaké výkyvy občas provázejí. Nikdo není pořád na vrcholu.
Věříte, že se v cross country zase blýská na lepší časy a objeví se nový Cink, Kulhavý nebo Nash?
Určitě. Věřím, že nás čeká medailová budoucnost. Když znovu budeme mít borce, který pravidelně jezdí o bednu, poroste s ním celá disciplína. Ondra Cink do špičky pořád patří a tuto sezonu může mít lepší než tu loňskou. Snažíme se závodníky světového formátu vychovávat a uvidíme, co z nich vyroste. Máme tam šikovné juniory, kadety, to samé platí i pro děvčata. Na mistrovství Evropy mládeže ve Švýcarsku, kde soutěžili starší žáci a kadeti, jsme byli celkově první, což je neuvěřitelný výsledek v konkurenci bikových velmocí. Takže příslib pro budoucnost tu je, ale než nějaké tohle jméno bude třeba vozit placky z velkých akcí, ještě to například šest let potrvá.
Světová i domácí MTB scéna prochází neustálým vývojem, do popředí se dostávají relativně nové disciplíny. Jak tuto skutečnost vnímáte?
Jen pozitivně. Když budu mluvit za nás, je tu obrovský rozvoj endura, z něhož se stává fenomén posledních let. Rok od roku je o tuhle disciplínu větší zájem ze strany závodníků. Je to specifická komunita, kde se snoubí sjezdařské dovednosti, technika i vytrvalost. Pak je tu gravel, který u nás (pozn. autora – v rámci struktury ČSC) spadá pod křídla MTB. Pro letošek máme dokonce vypsaný pohár i mistrovství republiky, ve světě se bude konat Světová série. Jak v gravelu, tak v Enduru i v e-bikách.
Elektrokola také hýbou světem. Jak tuto skutečnost vnímáte a jak na to u nás doma reagujeme?
Rozmach je obrovský. Na profesionální úrovni je vnímáme jako specifické odvětví, ale už se na nich závodí o světové tituly, takže dostávají čím dál větší místo na slunci. U nás je o elektrokola velký zájem hlavně mezi hobby cyklisty, ale jdeme s dobou, takže i letos počítáme s mistrovstvím republiky pro elitu. Mělo by se zřejmě uskutečnit v rámci domácího šampionátu v cross country v Bedřichově.
Českou medailovou žní býval řadu let fourcross, ale UCI ho v podstatě odstřihla…
Bohužel, přitom je to divácky nesmírně atraktivní disciplína. Vloni už se ani mistrovství světa nekonalo pod hlavičkou UCI a vítěz nemohl dostat klasický duhový dres. Je to velká škoda, v roce 2021 jsme měli hned dva mistry světa díky Tomáš Slavíkovi a Míše Hájkové. Podle mě je tam problém, že tyto gravity disciplíny podporuje Red Bull a nejsou schopni se s UCI domluvit na právech a dalších věcech. Ale naštěstí mají aspoň dál svou Světovou sérii a jeden z tradičních závodů pořádá i Tomáš Slavík v Jablonci, takže nejlepší fourcrossaře můžou vidět fanoušci i u nás.
Jak velký progres zaznamenává cross country?
Tam ten vývoj teď není až tak velký, i když požadavky na výkony závodníků a zatraktivňování tratí na hraně únosnosti stále rostou. Někdy už to začíná být hodně extrémní. Závody jsou kratší, aby se divák nenudil, na letošek už stačí mít i na největší závody okruh dlouhý 3,5 kilometru a ne 4, jak to bylo dosud. Zase se vše zrychlí. Pomalu se nám to blíží k cyklokrosu, ale fanoušek zkrácení ocení. Jsme zvědavi, co přinese vstup Discovery jako partnera do kolotoče cross country. Všechny svěťáky by měly být živě na Eurosportu díky propojení těchto stanic. Disciplíně každá taková propagace pomůže.
A co ty extrémní tratě?
Je pravda, že někdy jsou už hodně na hraně. Jsou tam pády, zranění, technika dostává neskutečně zabrat. Není to úplně nejlepší, ale všechno je poplatné době. Fanoušci chtějí drama.
Na co se letos mohou fanoušci u nás doma těšit?
Tradičně na květnový Světový pohár v cross country do Nového Města, které bylo vloni podesáté v řadě vyhlášeno jako nejlepší závod roku! Za to patří klukům kolem Petra Vaňka a Lukáše Vlacha velký dík. No a týden po Novém Městě uvidí fanoušci u nás světovou špičku podruhé, protože závod na Zadově se nám podařilo dostat historicky poprvé do kategorie HC. Pracovali jsme na tom dlouho, a nakonec se nám UCI podařilo přesvědčit, že si tento závod povýšení zaslouží.
Letošní rok je v cross country klíčový z hlediska bojů o olympiádu v Paříži. Jaké jsou české vyhlídky?
Kvalifikace už začala v květnu 2022 a ranking se uzavírá v dubnu 2024. Takže letošní rok je stěžejní. Budeme se rvát, ale abychom se v žebříčku národů dostali do top 10, to je skoro sci-fi. Budeme rádi, když obhájíme účastnické místo pro jednoho muže a jednu ženu. U mužů je zatím jasný Ondra Cink a uvidíme, jak budou jezdit holky.
Je ještě něco, co byste chtěl k aktuálnímu stavu české MTB scény dodat?
Rád bych popřál našim jezdcům hodně sportovních úspěchů a apeloval na ně, ať to nevzdávají a vydrží, věřím, že nás čekají velké úspěchy. Náš sport je totiž opravdu krásný. Zároveň bych chtěl poděkovat všem, kteří nám na MTB scéně dlouhodobě pomáhají. Od trenérů, přes realizační týmy až po pořadatele závodů a celkově všechny, kteří se na chodu MTB scény u nás podílejí. Díky moc!
Autor článku: Jan Krůta