Ostatní

Veronika Kripnerová, nejen členka komise UEC

Veronika Kripnerová, nejen členka komise UEC


Když se člověk porozhlédne kolem sebe při soutěžích v sálové cyklistice v České republice, téměř vždy tam uvidí Veroniku Kripnerovou. Členka oddílu TJ Pankrác Praha stále závodí, se svou rodinou organizuje soutěže, dělá rozhodčí a je také českou zástupkyní v komici sálové cyklistiky v Evropské cyklistické unii. I to byly důvody, proč ji položit hned několik otázek.
Je to již téměř dva roky, co jste se stala členkou komise UEC pro sálovou cyklistiku. Jak se Vám to podařilo, jaká k tomu byla cesta?
„Ano, členkou komise jsem byla zvolena začátkem roku 2021. Jelikož se sálové cyklistice věnuji komplexně ve všech směrech – závodím v krasojízdě, jsem rozhodčí kolové i krasojízdy a zároveň s rodinou pořádám na pražské Pankráci každoročně mezinárodní turnaj v kolové, tak mne členové sálové komise navrhli jako vhodného kandidáta, který bude za náš sport ´bojovat´ i na mezinárodní scéně. Dále musel být návrh schválen Českým svazem cyklistiky, až poté jsem byla UEC zvolena na moji pozici. UEC tou dobou obměňovala členy a chtěli mít věkově i národnostně vyvážený nový čtyřčlenný tým.“
Co máte v této komisi na starosti?
„V komisi jsme čtyři – naší předsedkyní je Marianne Kernová ze Švýcarska, která je činná i ve Švýcarském svazu cyklistiky, dalším členem je Dimitri Covent z Belgie, který je mezinárodní rozhodčí kolové a pořadatel již dvou mistrovství světa a Marco Rossmann z Německa – představitel Německého svazu cyklistiky pro mládež a sálovou cyklistiku.
Jako velmi pozitivní beru právě fakt, že každý z členů jsme z jiné země a tím můžeme společně řešit problematiku z různých částí Evropy. Na starosti máme před každým ME přípravu harmonogramu celé akce. Přímo na akcích organizační spolupráci s pořadateli a účast při vyhlašování výsledků a předávání medailí. Komunikaci s oddíly ve svých zemích a pravidelné mítinky buď online nebo osobně v rámci ME nebo MS. Snažíme se rozvíjet naši disciplínu do dalších zemí. Probíraná témata mají často přesah i v rámci UCI a MS.“
Co se Vám již podařilo prosadit, změnit?
„Začátky naší nové komise byly komplikovanější kvůli pandemické situaci, proto jsme zpočátku řešili především organizační záležitosti, aby bylo vůbec možné ME uskutečnit. Byli jsme tedy velmi rádi, když se v srpnu roku 2021 s ročním posunem podařilo ME juniorů ve Švýcarsku plnohodnotně uspořádat. A v loňském roce podruhé v historii i společné ME pro krasojízdu a kolovou v kategorii Elite. Doufáme, že v letošním roce se již budeme moci více rozmáchnout.
V kolové se na ME podařila prosadit změna, že v zápasech pískají na hřišti dva rozhodčí. Doposud byl jeden na hřišti a dva čároví. Další novinka se týká nových zemí a týmů, které se na MS zúčastňují v kolové kategorie B, tyto týmy mají možnost se během roku zúčastnit jednoho kola Světového poháru na divokou kartu.“
Jaké si dáváte úkoly a jaké máte další nápady na nějaké změny?
„V letošním roce bych opět ráda uspořádala Mezinárodní turnaj v kolové Zlaté kolo, který je pro náš oddíl TJ Pankrác Praha již tradicí. Zároveň bych chtěla motivovat další české oddíly, aby také pořádaly mezinárodní turnaje a hráči měli ještě více příležitostí si zahrát.
Nevím, zda-li úkol, beru to spíše jako výzvu. Ráda bych v příštích letech složila zkoušky na mezinárodní rozhodčí UCI. A na mezinárodní scéně by mne velmi potěšilo, kdyby se povedlo prosadit, aby se Česká republika opět mohla zúčastňovat mezistátních utkání v kategorii juniorů i Elite, jak tomu v minulosti bývalo.“
Čeští krasojezdci a hráči v kolové v minulosti vozili z MS medaile, nyní tomu tak již není. Jak vidíte českou sálovou cyklistiku ve srovnání s nejlepšími světovými soupeři a kudy vede cesta zpět k medailím?
„Musím zmínit, že v loňském roce sálová cyklistika přivezla z ME tři medaile – juniorští hráči kolové uhráli stříbrné medaile ve Švýcarsku, na stejném šampionátu svoji jízdu na bronz zajely krasojezdkyně v kategorii dvojic juniorek. Bronzové medaile vybojovali i hráči na ME v Německu v kategorii do 23 let, druhý tým skončil na čtvrtém místě – dva týmy v semifinále znamenaly pro ČR také historický úspěch. Bronzovou medaili z MS Elite přivezli hráči kolové v roce 2019 z Basileje.
Největší velmocí v našeho sportu je jednoznačně Německo, se kterým se nemůže v krasojízdě srovnávat téměř nikdo. Další skvělí závodníci a závodnice jsou ze Švýcarska a z Rakouska. Česká republika je mírně v pozadí, protože naši závodníci v současné době nedosahující tak vysokých bodových hodnot, aby se mohli nejlepším světovým soupeřům vyrovnat.
Myslím si, že nejblíže k medaili mají vždy kolováci, mezi juniory a také v kategorii U23 v České republice panuje velká herní rivalita a tím se týmy dokáží stále zlepšovat a zvládají dobře konkurovat na mezinárodní scéně. Proto je důležité, aby hráči v mládežnických kategoriích hráli hodně turnajů v ČR a zároveň měli možnost během roku odehrát i turnaje v zahraničí. Vedle MS a ME mají extraligové týmy (nejvyšší kolovácká liga v ČR) možnost v sezóně odehrát i několik kol Světových pohárů, kde mají přímý střet se světovou konkurencí.“
Působíte také jako rozhodčí. Mění či vyvíjí se nějak celkově tento sport?
„Licenci rozhodčího mám již pár let v obou disciplínách. Jsem jediná žena, která píská kolovou. Jsem ráda, že na české scéně jsem měla možnost odřídit turnaje od nejmladších žáků, přes juniory, U23, tak i ligové a Extraligové turnaje mužů. V zahraničí i několik mezinárodních turnajů. Chtěla bych poděkovat našemu nejlepšímu rozhodčímu Miroslavovi Kratochvílovi za velmi cenné rady.
Vzhledem k tomu, že v krasojízdě sama závodím, tak k rozhodování českých soutěží není tolik příležitostí. Proto mne v rámci krasojízdy velmi potěšilo, když jsem byla pozvána jako rozhodčí na dva Světové poháry do Maďarska a na Slovensko.
Každoročně jsou menší kosmetické změny v pravidlech, jak v krasojízdě, tak i v kolové. V krasojízdě se jedná například o úpravy bodových hodnot cviků v jednotlivcích nebo taktická rozšíření cviků v kategoriích dvojic a čtveřic. V kolové v současné době probíhá inovace, že na hřišti pískají dva rozhodčí místo jednoho, jak jsem již zmínila v jedné z předešlých odpovědí.“

Autor článku: Jaroslav Cícha

Související

25.01.2023

     

Doporučené